Hamilelikte Hormonlu Yiyecekler Yemek

Türkiye’de üzüm, elma, çilek, kavun, karpuz gibi meyveler de ağırlıklı olarak hormon kullanılmaktadır. Hamilelikte ise bu hormonlu yiyecekleri yemekten uzak durmak gerekir. Meyvelerde hormon kullanılmasının sebebi; çabuk gelişmelerini sağlamak böylelikle üretimde daha fazla verim elde etmektir. Ancak normalden fazla kullanılan hormon bu meyvelerin yapısında ciddi bozuklara yol açarak tüketicinin sağlıklarında ciddi problemlere yol açmaktadır. Özellikle hamilelik döneminde hormonlu yiyecekler tüketmemeye daha  fazla özen gösterilmelidir.
hamilelikte hormonlu yiyecekler 2
Hormonlu yiyeceklerin yapılardaki bozuklukları birçok şekilde olabilir. Normalden çok fazla büyük veya üzerinde bir çok parça olan meyveleri kesinlikle almamalıyız. Yine kestiğimizde içerisi çok boş olan çekirdekli olması gerektiği halde, çekirdeksiz olan karpuz gibi meyveler, gereğinden fazla sulu veya tam tersi çok susuz olan meyveler yada açtığımızda içerisinde siyah mantarımsı yapı olan meyveler, yine içerisinde süngerimsi maddeler olan meyveler, aynı zamanda bayatlamasını ve çürümesi çok uzun süren meyvelerde hormonlu olarak değerlendirilir ve şüpheyle tüketilmelidir. Hatta mümkünse hamilelik döneminde hormon şüphesi olan yiyeceklerin tüketilmemesi tavsiye edilir.

hamilelikte hormonlu yiyecekler

Hormonlu gıdaların şekilde tüketilmesinin hamilelerde olduğu gibi diğer insanlar üzerinde de bir çok olumsuz etkisi vardır. Özellikle kız çocuklarında erken ergenliğe girme, erkek çocuklarda meme başının fazla büyümesi hatta ilerleyen dönemlerde kısırlığı yol açtığı ciddi araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır. Bunun yanında fazla hormon kullanımının veya bu besinleri fazla tüketmenin özellikle diyabet, obezite hatta bazı kanser türleri ile doğrudan ilişkili olduğunu ortaya çıkaran araştırmalar mevcuttur. Düşünün bu gıdalar normal bir insana zarar veriyorsa hamilelikte tüketildiğinde bebğe nasıl zararlar verir kimbilir. Hormonlu gıdaların içerisindeki hormon miktarını hiç bir şekilde ölçemediğimizden, eğer gıdalarda da buna dair işaret de göremiyorsak ancak mevsiminde olmayan sebze ve meyveleri illa tüketmek istiyorsak; minimum miktarda tüketmek bu hormonu vücudumuza en az şekilde alınmasını sağlayan önlemlerden biridir. Ancak hamilelikte hormonlu yiyecekler yemekten kaçınmak, bebeğiniz için yapılacak en doğru tercihtir.

Yiyeceklerin hormonlu olduğunu nasıl anlarız?

Satın aldığımız gıdalarda hormon olup olmadığını anlamak için gıdaları çok iyi gözlemlememiz gerekiyor. Gıdalarda kullanılan hormonlar onların yapılarında bazı değişikliklere neden olabiliyor. Tabi bu normal belirtilen oranlar da değil de izin verilen oranların üzerinde hormon kullanıldığında meydana geliyor. Şekillerinin fazla iri olması, renklerinin fazla parlak olması, içlerinin boş çekirdeklerinin olmaması, süngerimsi bir yapıda olması, tatlarının bizim alıştığımız geleneksel tattan uzak olması, kokularının alıştığımız kokudan çok çok uzak olması ve dayanıklılık sürelerinin çok uzun olması besinlerin hormonlu olabileceğinin bir göstergesidir.

 

Etlerin renklerinin daha kırmızı olması, daha geç pişmesi, pişirildiklerinde alıştığımız kokunun dışında farklı bir koku sergiliyor olmaları ve kesilmeleri durumunda ekşimsi bir kokuya sahip olmaları da etlerin hormonlu olabileceğine dair bir gösterge olarak kabul edilebilir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+