Hamilelikte Grip Olunca Ne Yapılmalı?

Hamilelikte bağışıklık sistemi zayıflar. Bağışıklığın zayıflamasının sebebi; vücudunuzun bebeği yabancı olarak algılayıp, onunla savaşmasını engellemek için gereklidir. Diğer taraftan vücudun bağışıklığı zayıfladığı için, vücut hastalıklara karşı da savunmasız kalır. Bağışıklık zayıfladığı için hamile anne adayı, soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyonlara karşı daha güçlü savaşamayacaktır. Grip; vücut ağrısı, ateş ve titreme ile kendini gösterir. Burun akıntısı, burunda tıkanıklık ve zor solunum vardır. Hamile anne, kendini halsiz ve yorgun hisseder. En önemlisi, kuru öksürük başlar. Kuru öksürük ateşten sonra bir, iki hafta devam edebilir. Bu da hamileler için daha kötü sonuçlar doğurur. Hamilelikte grip, daha hızlı ilerleyebilir ve hastalığı zatürreye kadar götürebilir. Bazı hamileler ise daha hafif şekilde gribi atlatabilir.

Hamilelikte Grip Olunca Ne Zaman Yardım Alınmalı?

Hamilelikte, her hastalıkta ilaç kullanılmaz. İlaç kullanmadan önce, mutlaka doktora danışmak gerekir. Bu yüzden hamile anneler, hasta olmamak için kendilerini korumaya çalışırlar. Hafif geçirilen gripte doktora gitmek gerekmeyebilir. Hamilelikte grip ile birlikte aşağıdaki durumlarda doktora kesinlikle danışılmalıdır:

-Baş dönmesi

-Nefes darlığı, nefes almakta zorluk

-Sürekli veya şiddetli kusma

-Kanlı balgam

-Göğüs ya da karında ağrı

-Bebek hareket etmiyorsa

hamilelikte grip 1

Hamilelikte Gripte Evde Neler Yapılabilir?

Aslında gribi tamamen geçirecek ilaç yoktur. İlaçsız grip bir hafta geçer. Sadece destekleyici tedaviler ile daha az rahatsız edecek şekilde, atlatılmasına yardımcı olunur. Önemli olan hastalığa yakalanmamak için gerekenleri yapabilmektir. Kapalı yerlerde uzun süre kalmamak, havanın kuru olmaması, yani ortamı nemli hale getirebilmek, sıvı alımını arttırmak, elleri sık sık yıkamak ve beslenmeye dikkat etmek gerekir. Hamilelikte grip için evde yapılabilecekler:

-Özellikle bol bol dinlenilmeli, istirahat edilmeli

-Dengeli beslenmeli, bol sıvı alınmalı

-C vitamini açısından portakal ve limon suyu içmeli

-Burun da tıkanıklık varsa deniz suyu spreyleri ile burnu açık tutmalı

-Rahat nefes almak için geceleri yatarken yüksek yastık kullanılmalı

-Bulunulan ortam sık sık havalandırılmalı ve bir kap içine su konmalı

-Doktora danışmadan bitkisel çaylar kullanılmamalı

Ateş için doktor önermeden ateş düşürücü ilaç kullanılmamalı

 

 

 

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+