Hamilelikte Grip Olmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamile olan anneler, hasta olmaktan korkarlar. İlaç kullanamadıkları için hastalığın, bebeklerine geçmesinden çekinirler. Hamilelikte bağışıklık sistemi zayıfladığı için hastalık, grip kişilere göre hamile annelerde daha ağır geçer ve uzun sürer. Hamilelikte kalp atım hızı, kalbin pompaladığı kan miktarı, oksijen tüketiminin de artmasından dolayı grip bebeğe de zarar verebilir. Grip olan kişilere göre hamilelikte, grip şiddetli geçer. Fakat grip virüsünün anne karnında bebeğe geçmesi söz konusu değildir. Sadece doğumdan sonra bebeğe bulaşabilir. Hamilelikte grip olmak bebeği bazı durumlarda etkiler. Özellikle bağışıklığı zayıflayan bazı annelerde erken doğuma sebep olabilir. Gribin ilerleyip zatürreye çevirmesi bebeğe zarar verir. Önlem alınmazsa annenin ve bebeğin hayatını tehlikeye sokabilir. Hamilelikte grip virüsü bulaşan annede; ateşi 38.5 derecenin üzerinde olursa, soluk almada güçlük, göğüs ağrısı ve şiddetli öksürük varsa vakit kaybetmeden doktoruna danışmalıdır.

Hamilelikte Grip Belirtileri Nelerdir?

Boğaz ağrısı, halsizlik ve ateş gribin ilk belirtileridir. Burun akıntısı ve solunumda güçlük başlar. Baş ağrısı ve öksürük diğer belirtilere eşlik eder. Bazı durumlarda öksürük hastalıktan sonra da devam edebilir. Hamilelikte grip olmanın bebeğe zarar vermesini engellemek için annenin alması gereken önlemler aşağıda yer almaktadır:

-Özellikle hava değişimlerinde, kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunmamalı

-Ellerini sık sık yıkamalı

-Uykusu düzenli olmalı

-Beslenmesine dikkat etmeli, özellikle sebze ve meyve ile beslenmeli

-Stresten uzak durmalı

-C vitamini yönünden zengin portakalı ve limonu sık tüketmeli

-Gripten korunmak için grip aşısı yaptırmalı

hamilelik ve grip

Hamilelikte Gribin Bebeğe Zarar Vermemesi İçin Ne Yapılabilir?

Hamile anne, gribi hafif geçirirse bebeğe zararı olmaz. Anne adayının hastalığı ağır geçirdiği durumlarda, hamilelikte gribin bebeğe zararı olur. Grip virüsü bulaşan annenin dikkat etmesi gerekenler:

-Bol bol dinlenmeli ve istirahat etmeli

-Bulunduğu ortamı sık sık havalandırmalı ve kapalı ortamlarda bulunmamalı

-Rahat solunum için deniz suyu spreyi kullanmalı

-Bulunduğu ortamın nemli olması sağlanmalı

-Beslenmesine dikkat etmeli ve sıvı tüketimini artırmalı

-Ateşin düşmediği durumlarda acil olarak doktoruna danışmalıdır.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+