Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Büyük bir heyecanla bebek sahibi olmak isteyen ailelerin, adet dönemi geçtiği anda ilk aklına gelen hamileliktir. Oysa adet gecikmesi psikolojik veya bedensel her hangi bir hastalık sebebi ile de olabilir. Toplumda en çok rastlanan adet gecikme sebebi ise troid hastalıkları ve rahim kistleridir. Troid hastalıklarından şüphe eden kadınların, günümüzde çok kolay yapılan troid testi yaptırarak, kısa süre içinde hastalığın tedavisine başlaması gerekir. Rahimde oluşan kistler ise adet gecikmesinden başka şikâyetler de ortaya çıkartacaktır. Bu şikâyetlerden en çok karşılaşılanı ise koyu renk vajina akıntısı ve kasık sancılarıdır. Şayet bebek sahibi olmak için daha önce doktor kontrolünden geçtiyseniz, tabii ki adet gecikmesinde aklınıza ilk olarak hamileliğin gelmesi normaldir. Evde veya hastanede yaptırılan hamilelik testleri, gebeliği kesinleştirecektir. Eğer test yaparak hamile olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız hamilelik testi nasıl yapılır yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Hamilelik Testi Ne Zaman-1

Evde Yapılan Hamilelik Testleri En Erken Ne Zaman Yapılmalıdır?

Oldukça pratik olduğu için kadınların çok fazla tercih ettiği evde yapılan hamilelik testleri, adet tarihi geçtikten sonra en erken bir hafta içinde kesin sonuç vermektedir. Eczaneden edinilen ve idrar damlatılarak yapılan bu testlerin, güvenilirliği de %  100 değildir. Bazı bozuk veya uzun süre beklemiş hamilelik testleri yanlış sinyal verebilmektedir. Evde yapılan hamilelik testlerinden, kesin sonuç alabilmek için iki defa yapmakta fayda vardır.

Hamilelik Testi Ne Zaman-2

Hastanede Yapılan Hamilelik Testleri En Erken Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hamileliğin kesinleşmesi için hastanede yapılan kan testleri, hem daha hızlı hem daha kesin bilgi vermektedir. Kan testleri adet tarihinin geçtiği günden itibaren bir hafta sonra kesin bilgi verecektir. Hata yapma ihtimali olmayan bu testler, sabah aç karnın hastaneye gidilip koldan kan verilerek kolayca yaptırılabilir. Kan verme işleminden iki saat sonra ise hamileliğin varlığı veya yokluğu kesinlik kazanacaktır. Hastane ortamında yapılan diğer hamilelik testi ise idrar tahlili ile yapılır. Yine sabah aç karnına hastaneye gidilerek, idrar testi yaptırmak hamileliği kesinleştirecektir. İdrar kullanılarak yapılan hamilelik testi de en erken adet tarihinden itibaren bir hafta sonra yapılmaktadır. Kanla yapılan hamilelik testi gibi tamamen kesin bilgi verecektir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+