Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik sebebi ile yaşla alakalı olarak veya hormonsal sebepler ile adet gününde gecikme yaşayan kadınların, hamilelik testlerine başvurması kaçınılmazdır. Bu testler günümüzde ev ortamında veya hastanede yapılabilmektedir.  Ev ortamında yapılan testler, ön bilgi olarak değerlendirilmelidir. Hastanede yapılan testler ise daha kesin ve ayrıntılı bilgi verecektir. Adet gecikmesi, iki hafta kadar devam ettiğinde, evde yapılan hamilelik testlerine başvurmak ve en kısa süre için hastanede onaylattırmak en doğru sonuç olacaktır. Test yapmadan hamile olduğunuzu anlamak da mümkün, bunun için hamilelik belirtileri ilk hafta yazımızı okuyabilirsiniz.

hamilelik-testi-nasıl

Evde Yapılan Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Ev ortamındaki hamilelik testlerinin yapımı, oldukça kolaydır. Eczaneden edinilen hamilelik testinin içine birkaç damla idrar damlatmak ve 2 dakika beklemek yeterli olacaktır. Bu testler, iki dakikanın sonunda, size hamileliğiniz konusunda bilgi verir. Testin şeffaf yerinde çıkan çift çizgi hamileliği, tek çizgi ise aksini söyler.

hamilelik-testi-nasıl-1

Hastanede Yapılan Kan Testi Nasıl Yapılır?

Hastanede yapılan kan testleri, gebelik konusunda kesin bilgi verecektir. Adet tarihinin bir gün geçmesi ile kan testi yaptırarak, hamileliği kesinleştirmek mümkündür. Fakat kan testleri, hamileliğin normal işleyişi konusunda bilgi vermez. Hamileliğin kesinlik kazanmasına rağmen, bebeğin rahimde mi yoksa rahim dışında mı geliştiği, ultrason ile takip edilmelidir.

hamilelik-testi-nasıl-2

Hastanede Yapılan İdrar Testleri Nasıl Yapılır?

Adet gününde gecikme olan anne adaylarının, adet tarihinden bir hafta sonra yaptırabileceği, idrar testi, aç karnına hastaneye gidilerek, tahlile idrar verilerek yaptırılır. Çıkan sonuç kesin olacaktır. İdrar testleri, kan testlerine oranla daha kesin bilgi verir. Fakat kan testleri daha kısa süre içinde hamileliği ortaya çıkartacaktır. Hangi testi yaptırdığınızın önemi olmaksızın, hamilelik pozitif çıktığı anda doktora başvurarak ultrason görüntüsü almak oldukça önemlidir. Hamileliğin kesinleştirilmesi ve bebeğin dış gebelik olmadığını kontrol ettirmek açısından önem taşıyan doktor muayenesinde, size hamilelikte kullanabileceğiniz ilaçlar konusunda da bilgi verilecektir. Adet bir hafta geciktiğinde, yani hamilelik 5 haftayı doldurduğunda, vajinal ultrasondan bebeğin varlığı kesin olarak görülebilir. Karından bakılan ultrasondan bebeğin varlığının saptanabilmesi için ise 6 haftalık hamilelik olması gerekir. Her iki inceleme de kesin sonuç verecek ve bebeğin olması gereken yerde olup olmadığını gösterecektir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+