Hamilelik Kusmaları Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte kusma ve bulantı en sık görülen belirtilerden bir tanesidir. Genellikle ilk üç aylık dönemde hamilelik kusmaları görülür. Çoğunlukla bunlar hormonal değişikliklere bağlı olarak oluşur. Hamilelik başladığı andan itibaren daha önce hiç salgılanmayan hormonlar salgılanmaya başlanır. Bu hormonlar artmaya başlar. Hormonların salgılanması değişmesi nedeniyle anne adayında bir çok değişiklikler meydana gelir. Bu değişikler en önemlisi bulantı ve kusmadır. Aslında içgüdüsel olarak bulantı ve kusma bir amaca hizmet eder; anne adayını toksik maddelerden uzak tutmak. Tat ve koku duyumlarının kesinleşmesi nedeniyle anne de kendisine zararlı olabilecek bazı kokulardan, bazı gıdalardan doğal olarak uzak durur. Yani doğadaki anlamı budur bulantı ve kusmanın.

hamilelik kusmaları 1

Tabi ki kusma ve bulantılar günlük hayatında hamile olan kişiyi olumsuz olarak etkileyebilir. Çoğu durumda sadece sabahları hafif bir bulantı ortaya çıkar. Bazen de tüm gün boyunca bulantı kusma devam edebilir. Bazılarında da zaman zaman ortaya çıkar ve zaman zaman kaybolur. Yani genel olarak söylemek gerekirse bulantı ve kusma ilk üç ayda ortaya çıktığında hormonların etkisiyle ortaya çıkar. Ancak tabi ki son haftalarda ortaya çıkan kusma ve bulantı da vardır. Oda genellikle mideden yemek borusuna reflü adını verdiğimiz asid kaçağından olabilir.
İlk üç ayda ki kusmalar bazen hamileyi öyle çok rahatsız eder ki  hastane kontrol altına bakmak zorunda kalınabilir. Ağızdan beslenmeyi kesip serumlarla beslenme takviyesi yapmak durumunda kalabilir. Ama bazı hamilelerde dediğimiz gibi bu bulantı ve kusmaları çok rahat bir şekilde atlatabilirler. Ancak bazı hamilelerde bu durum dokuz aya kadar az da olsa devam edebilir.

Hamilelikte Kusmaların Nedeni?

Bugüne kadar hamilelik bulantılarının nedeni çok net bir şekilde ortaya konmuş değildir. Ancak bununla ilgili bir çok konu faktörler olduğu söylenebilir; ekonomik faktörler, kişisel faktörler gibi. Bu dönemlerde doktorlar hamileyi yakından takip ederek ona moral desteği verebilir, gerekirse hastaneye yatırabilir, ağızdan beslenmeyi kesip serumla beslenme şeklinde bazı zorlu vakalarda bu tedavileri uygulayabilirler. Sonuç olarak şu söylenebilir bütün hamileliklerde bulantı ve kusmalar geçicidir. Bu nedenle hamilelerin bu konuda çok telaşlanmasına gerek yoktur.

Hamilelikte Bulantı ve Kusmalar Bebeğin Beslenmesini Engeller Mi?

Hamilelik süresince olan kusma ve bulantılar bu işin doğasında olduğunu yukardaki paragrafta da anlatmıştık. Yani gebe annenin beslenmesini çok ciddi şekilde engellemediği süresince böyle bir sorun yoktur. Hamilelik bulantı kusması birazcık hamile için zor olsa da bebeğin gelişmesini etkilemez. Alacağı besini annesinden almaya devam eder.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+