Hamilelik Boyunca Karın Ağrıları Neden Olur?

Hormonal değişiklikler, rahmin büyümesi, bakteriyel ve viral enfeksiyonlar, hamilelik boyunca karın ağrısına neden olan durumlardan bazılarıdır. Daha fazlasını görmek için, okumaya devam ediniz…

Gebelikteki karın ağrıları alışılmadık ya da nadir değildir. Aslında, hamilelik sırasında görülen bazı karın ağrıları normaldir. Burada doğum sırasında karındaki ağrının arkasındaki temel nedenlerden bazılarını bulacaksınız.

hamilelikte-karın-ağrısıHamilelikteki Karın Ağrılarının Sebepleri

Ektopik-hamilelikHamilelikte Ektopik Gebelik: Ektopik, yani anormal yerdeki gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında başka bir yerde oluşur. Genellikle fallop tüplerinden birinde görülür. Karın ağrısı, döllenmenin 6.-7. haftasında hissedilebilir. Zamanında tedavi yapılması gerekir; aksi takdirde, döllenmiş yumurta kendinden geçerek diğer komplikasyonlara yol açacaktır. Bu da, erken gebelikte karın ağrısına sebep olur.

erken gebenlik kaybıHamilelikte Erken Gebelik Kaybı: 20 hafta içindeki gebelik kaybı düşük olarak nitelendirilir. Belirtiler, erken gebelik boyunca, karın ağrısının takip ettiği vajinal kanama ya da lekelenmedir. Kanama yoğun ya da hafif olabilirken ağrının şiddeti de hafif veya keskin, kısa veya uzun süreli olarak değişkenlik gösterebilir.

Hamilelikte Braxton-Hicks Kasılması: Gebelik esnasındaki düşük dereceli karın ağrısının en önemli nedenlerinden biri de Braxton-Hicks kasılmalarıdır. Genellikle, gebeliğin üçüncü üç aylık döneminde, bekleyen kadın rahminde sıkma hissettiğinde başlar. Bu kasılmalar genel olarak düzensiz, seyrek ve acısızdır. Bu alt sırt ağrısı ile birlikte gelişebilir.

Hamilelikte Erken Doğum Sancısı: 37. haftadan önce başlayan doğum sancıları, prematüre ya da preterm olarak söylenir. Erken doğum sancısı durumunda, hamilelik esnasında karnınızda yakıcı bir ağrı hissedeceksiniz. Diğer semptomlar , vajinal akıntı, lekelenme ve kanamada artış, saatte 5 ya da daha fazla kasılma ve bel ağrısıdır. Aynı zamanda vajinal akıntıda da değişiklik gözlemlemeniz olasıdır. Akıntı, sulu ve mukuslu gelir.

Gebelikte Plasenta Ayrılması: Plasentanın ayrılması nadirdir, ancak ciddi bir durumdur. Bebek doğmadan önce plasenta rahimden ayrılır. Belirtiler anidir ve bol kanama, rahim hassasiyeti ve krampları, sırt ağrısı ve sık kasılmalar gibidir. Aynı zamanda bebeğinizin hareketliliğinde de azalma gözlemlenir.

Hamilelikte Preeklampsi: Gebelik sırasındaki bozukluk, Preeklampsi, karaciğer, beyin, böbrekler ve plasenta gibi çeşitli organların kan damarlarında bazı değişiklikler ortaya çıkarıyor. Karakteristik semptomlar, şişmiş gözler, eller, ayaklar ve ayak bilekleridir. Bu, vücutta su tutulmasından kaynaklanır. Preeklampsi ilerledikçe, belirtiler düşük ve şiddetli karın ağrıları, şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma ve görme bozukluklarını içerir.

preeklampsi-nedir

Hamilelikte Kabızlık: Gebelik sırasındaki hafif karın ağrısına kabızlık da neden olmuş olabilir. Hormonal değişiklikler sindirim sistemi yoluyla gıda hareketini yavaşlatır. Rahim boyutlarının büyümesi de o yolla dışkı hareketini yavaşlatan rektum üzerinde baskı yaratır.

hamilelikte-mesane-enfeksiyonuHamilelikte Mesane Enfeksiyonu: Gebelikte idrar yolu enfeksiyonlarına daha hassas olursunuz. Mesane enfeksiyonuna karşı işaret edilen farklı göstergeler, içindeki kanlı, bulutlu ve kötü kokulu idrar, sık sık fakat güçlü dürtülü idrar ve gebelikteki hafif karın ağrılarıdır. Enfeksiyon, böbreklere de geçebilir. Belirtiler yüksek ateşle gelen titreme, terleme, kan bulunması ya da kandaki irin, bulantı, kusma ve gebelik esnasındaki hafif karın ağrılarıdır.

hamilelikte-yuvarlak-bağ-ağrısıHamilelikte Yuvarlak Bağ Ağrısı: Hamile bir kadın gebelik gelişiminin farklı bölümlerinden geçerken, alt karındaki rahme destek sağlayan bağ rahim boyutunun büyümesine uyum sağlamak için gerilir ve kalınlaşır. Bu durum, kısa, keskin, batıcı veya uzun süreli olabilen hafif karın ağrısına neden olur. Ağrı, yataktan veya sandalyeden kalkarken, öksürürken ve yatakta yuvarlanırken artar. Çoğunlukla gebeliğin ikinci üç aylık döneminde oluşur.

Gebelik sırasında başka nedenlerden dolayı da karın ağrısı oluşabilir. Bunların arasındaki en önemlileri, karındaki viral enfeksiyonlar, böbrekte ya da safra kesesinde taş bulunması, apandisit, pankreas iltihabı ve bağırsak tıkanıklığıdır. Safra taşları hamilelikte görülebilen normal bir durumdur ve safra kesesi hastalıkları ve pankreatitle sonuçlanabilir. Büyüyen rahim durumu daha da karmaşık hale getiren hastalıklı bağırsak dokuları üzerinde baskı yaratır.

Gebelikteki karın ağrısı açık, zararsız ve yaygın olmasına rağmen, hamilelikle bağlantılı bir komplikasyon olasılığını ekarte etmek için her zaman bir jinekoloğa danışmalısınız.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+