Hamilelik Belirtileri İlk Hafta

Mutlu beraberlikleri perçinleyen bebeklerin gelişi, bazen planlı bazen ise aniden olur. Ancak planlı hamileliklerde dahi çoğu anne adayı hamileliğin ilk haftasından itibaren değişik sıkıntılar yaşamaya başlar. Bu dönemde sabırsızlıkla bebek bekleyen ailelerin idrar ve kan testi yaptırarak, hamileliği kesinleştirmesi önemlidir. Hamilelik fark edilmeden içilen bazı ilaçların bebeğe zararları olabilmektedir.  Hamilelik belirtileri, hayatı bir süre zorlaştıracaktır. Çocuğun gelişimini ve annenin sağlığını tehlikeye atacak kadar yoğun gelişen hamilelik belirtilerinde, doktordan yardım almak gerekir. Hamile kalıp kalmadığınız öğrenmek için hamilelik testlerinden de faydalanabilirsiniz. Hamilelik testi kaç günde belli olur merak edenler yazımızı okuyabilir.

© Copyright 2010 CorbisCorporation

Adet Kanamasının Gecikmesi

Hamilelikten veya başka sebeplerden yaşanabilen adet gecikmesi ilk olarak akla hamileliği getirir. Adet döneminin bir hafta geçmesi ile birlikte yapılan testler, hamileliği kesinleştirecektir. Evde yapılan idrar testleri her zaman doğru bilgi vermeyebilir. Bu sebeple hastanede yapılan kan ve idrar testleri yaptırmak gerekir.

hamilelik-belirtileri-1

Hamilelikte Sabah Bulantıları

Bazı kadınlarda hamileliğin ilk haftasından başlayan sabah bulantıları, bebeğin anne karnında gelişimini yavaşlatmaktadır. Adet dönemindeki gecikme ile birlikte beraber yaşanan sabah bulantıları hemen akla hamileliği getirir. Genellikle sabah yataktan kalkar kalkmaz başlayan sabah bulantıları, öğleden sonra biraz hafifler. Anne adayının akşam saatlerinde beslenme programını ayarlaması ve bebeğin sağlıklı gelişimi için gereken besinleri alması gerekir. Bu dönemde az ve sık yemek bulantıları azaltacak ve kusmayı önleyecektir.hamilelik-belirtileri-2

Sürekli Uyku Hali

Hamileliğin ilk işaretini veren sürekli uyku hali, hamile kadınların hayatını bir süre zorlaştıracaktır. Sabah yataktan kalkmama isteği ve yürürken bacaklarda titreme, iştahsızlık ve baş dönmesi ile birlikte yaşanır. Hamileliğin 3. ayına kadar uyku hali yaşanması normaldir. Hamilelikle birlikte vücuttaki hormonların değişmesi sebebi ile başlayan uyku hali, vücudun hamileliğe alışması ile birlikte sonlanacaktır.

Vajina Akıntısında Artış

Hamilelik döneminde en sık yaşanan erken belirtiler arasındaki vajina akıntılar, hormonlardaki değişime ve rahmin kendini hamileliğe alıştırmak için genişlemesine bağlı olarak gelişir.  Rengi çoğu zaman şeffaf olan ve kasıklarda ağrı ile birlikte yaşanan vajina akıntısı, birkaç hafta içinde düzelecektir. Hamileliğin ilk haftasından itibaren göğüslerde şişme ilk andan itibaren göğüslere süt dolmasına bağlı olarak gelişir.

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+