Hamile Kalmak İçin Ne Tür Besinler Tüketilmelidir?

Çocuk sahibi olma planları yapmak; dikkatli karar verilmesi ve ciddi anlamda hazırlık yapılması gereken önemli bir konudur. Kendinizi ruhen ve bedenen hazırlamalı, bebeğin sağlıklı oluşum ve gelişimi için bir takım önlemler almalısınız. Hamile kalmadan önce bedeninizi hızlı ve sağlıklı bir hamileliğe hazırlanmak için besin takviyeleri kullanmak, bebeğin sağlıklı oluşması ve hızlı gelişim göstermesi açısından büyük önem taşır. Hamilelik öncesi alınan gıda takviyeleri çabuk hamile kalmaya yardımcı olmasının yanında, bebeğin zekâ gelişimi için önemlidir.  Hamile kalabilmek için hangi besinler tüketilmelidir:

hamile-kalmak-için1

 

Folik Asit Desteği Bebek Ve Anne İçin Hayati Öneme Sahiptir

Doktorların, henüz hamile kalmadan kullanılmasını önerdiği folik asit, bebeğin zekâ gelişimi için hayati önem taşır. Folik asit açısından zengin besinler, yani yeşil yapraklı sebzeler bolca tüketilmeli ve hamilelik planlandığı andan itibaren doktor kontrolünde folik asit desteği alınmalıdır.

Karbonhidrat Takviyeleri

Kaliteli karbonhidrat kaynağı olan esmer pirinç ve tam tahıllı undan yapılan karbonhidrat kaynakları, kaliteli yumurta oluşumunu artırmaktadır. Hamile kalmadan önce beyaz un yerine; tam tahıllı undan yapılan ekmek, makarna ve esmer pirinç kullanımı hamilelik hazırlığı için ön şarttır. Tam tahıllı besinler kilo kontrolü de sağlayarak bedeninizi sağlıklı bir hamileliğe hazırlayacaktır.

hamilelik-protein

Protein Kaynakları

Hayvansal proteinlerin yerine, kuru baklagiller, fındık, ceviz, badem gibi besinlerden alınan proteinin, sağlıklı yumurta için gerekli olduğu ispatlanmıştır. Bu sebeple yağlı balıkların, yumurtanın, baklagillerin ve kabuklu kuruyemişlerin tüketimi artırılmalıdır. Ayrıca süt ve süt ürünlerinin tüketimi günlük mutlaka düzenlenmeli annenin ve bebeğin kemik gelişimi için her gün bir bardak süt içilmelidir.

hamilelik-yağ

 

Yağlar

İnsan bedeninin yağlara ihtiyacı vardır. Bu yağlar, omega 3 gibi balık yağlarından takviye edilmeli ve sağlıklı yumurtalar ile hamile kalma olasılığı artırılmalıdır.

Hamilelik Planları Yapılırken Tüketilmemesi Gereken Besinler Hangileridir?

Hamilelik öncesinde, günlük tüketilen tuz miktarı düzene sokulmalı, vücutta ödem oluşturan tuzlu ve şekerli gıdalar sınırlanmalıdır. Yemeklerde minimum tuz kullanımı alışkanlık haline getirilmelidir. Unlu ve şerbetli tatlıların yerine taze meyve sebzeler tüketilmelidir. Tatlıya çok düşkün olan bayanların sütlü tatlılara yönelmesi önerilmektedir.

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+