Hama Boncukları ya da Hama Beads

HAMA-BEADS
El işleri bana her zaman keyifli ve stresten arındırıcı gelmiştir. İnce işlerle uğraşırken stres olan pek çok insana göre daha sakin ve daha sabırlı olduğumdan dolayı kendimi hep şanslı hissederim. Boncuklarla uğraşmak diğer el işlerine göre bir tık daha stresli gelse de hama boncukları denildiğinde iş değişiyor. Boy boy satılan boncuklarla çok ince işe girmek yerine orta boyları seçerseniz oldukça keyifli işler çıkarabilirsiniz.

Aslında hama boncuklarını anlatacakken lafa tam ortasından girdim ama olsun. Hama boncukları plastik ufak silindir boncuklardır. Kendilerine has çivili bir zeminde çivilere geçirilerek bir araya getirilir ve üzerine yağlı kağıt konup ütü aracılığı ile birleştirilir. Benim gözlemlediğim kadarıyla 3 tip hama boncuğu var. Küçük, orta ve büyük boy hama boncukları.
büyükboy-hama-boncukları
Büyük boy boncuklar çocukların oynaması için daha uygun zira onlarla bir patern çıkarmaya çalışırsanız ancak büyük bir tablo yapabilirsiniz.
ortaboy-hama-boncukları
Orta boy boncuklar İkea’da bulabileceğiniz türde olanlar ve başlangıç aşamasında oldukça keyifli işler çıkarabileceğiniz türdeler.
küçükboy-hama-boncukları
Bir de küçük boylar var ki ben henüz düşünemiyorum ve hayal edemiyorum. Daha çok oya işinde kullanılan ince boncuklara benzeyen bu boncuklar ince işçilik gerektiren renk geçişlerini bile yakalamanızı sağlayacak türdeler. Sabırlı bir insanı bile çileden çıkarabileceklerini düşünüyorum.

Hama boncukları ile her şeyi yapabilmeniz mümkün. Yaratıcılığınız ile sınırları zorlayabilirsiniz. Ben araştırırken bardak altlığı, kolye, küpe, broş, bileklik, resim çerçevesi, anahtarlık gibi tasarımlar gördüm. Özellikle broşlara bayıldım. Ayrıca kıyafetlerinizi, çantalarınızı süslemek için bu boncukları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tasarımlarınızı tamamlamak için de hama boncuklarından yardım alabilirsiniz. Buzdolabı mıknatısı, şişe açacağı gibi mutfak gereçlerinizi de boncuklar ile kolaylıkla süsleyebilirsiniz. Keçe üzerine işlediğiniz boncuklarla telefon ya da tablet kılıfı süslemelerinde kullanabilirsiniz. Hama boncukları için Google’da hama beads, hama beads patern, hama boncuğu gibi aramalar yaparak pek çok faydalı sonuç elde edebilirsiniz. Ben de hoşuma giden çalışmalardan örnekler topladım. Elbette onları sizlerle paylaşacağım. Herkese keyifli ve verimli günler dilerim.

Hama boncukları

Hama boncukları ile Susam Sokağı evinizde

Hama boncukları

Hama boncukları ile en leziz cup cakeler her an yanınızda

1 Yorum on Hama Boncukları ya da Hama Beads

  1. Elif
    Nisan 12, 2016 at 1:28 pm (5 sene ago)

    günlerdir ikea boncuklarının hangi boy olduğunu aradım durdum çok teşekkürler :)))

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+