Haklı Boşanma Sebepleri

Günümüzde neredeyse, evlilik oranı kadar boşanma yaşanmaktadır. Son yıllarda boşanma oranının artması ise daha çok kadınların ekonomik özgürlüğüne kavuşması sebebi ile olur. Geçmişte her ne yaşanırsa yaşansın, kadınların çoğu olaylara tepki vermeye korkar, boşanmayı düşünmezdi. Oysa günümüzde kadınlar haklı olarak, yeniden hayata tutunabilecek gücü kendilerinde bulmaktadırlar. Evlilikteki tüm sorunlar da tabii ki erkeklerden kaynaklanmaz. İstatistiklere bakıldığında günümüzde en fazla karşılaşılan boşanma sebepleri; bağımlılık, şiddet, aldatılma, parasızlık, cinsellik, ilgisizlik ve ailelerdir. Büyük hayallerle kurulan evliliklerin zaten sıradan sebepler ile bozulması da beklenmez.

Yargıtaya-Göre-Boşanma-Nedenleri3-300x199

En Büyük Boşanma Sebebi Bağımlılık

Özellikle erkekler arasında yaygın olan alkol, uyuşturucu ve hap bağımlılığı uzun süren evliliklerin kısa sürede sonlandırılmasına sebep olmaktadır. Alkol veya diğer bağımlılık yaratan maddeler, eşe ve çocuklara şiddeti beraberinde getirir. Her gün televizyonlardan gördüğümüz, boşanan kadın cinayetleri de bağımlılık sebebi ile biten boşanmalarda yaşanmaktadır.

Boşanmak İçin Geçerli Sebep Aldatma

Ülkemizde, aldatma konusunda erkeklerin oldukça maharetli olduğu gözlemlenmektedir. Fakat internetin yanlış kullanımı sonucunda, günümüzde kadınların aldatma oranının da arttığı gözlemlenmektedir. En fazla karşılaşılan boşanma sebepleri arasında olan aldatma boşanma mahkemeleri tarafından, oldukça geçerli bir boşanma sebep olarak değerlendirilir. Aldatma ispat edildiğinde, davalar kısa süre içinde boşanma kararı ile sonlanır.

Parasızlık Sebebi İle Boşanmalar

Gençler, bazen duygularına kapılıp acil kararlar vererek çok erken yaşlarda evlenmektedir. Küçük yaşta yapılan evliliklerde ise eğitimsizlik, işsizlik ve parasızlık kaçınılmaz olur. Bir süre parasızlığa aldırış etmeyen çiftler, aile genişledikçe maddi yükün altından kalkamaz. Ülkemizde evin ve çocukların ihtiyaçlarını karşılayamama sebebi ile yaşanan boşanma oranı oldukça fazladır.

Cinsellik Sebebi İle Yaşanan Boşanmalar

Küçük yaşlarda, cinsellik konusunda eksik bilgilendirilen çocukların, gelecekte cinselliği kötü ve çirkin olarak değerlendirmesi kaçınılmazdır. Bu sebeple çok fazla yaşanan vajinismus, evliliklerin kısa süre içinde sonlanmasına sebep olur. Bazı ailelerde ise sapkınlık derecesine varan istekler, boşanma sebebidir. Kısaca cinsel uyumsuzluk, beraberinde çatışmaları ve boşanmayı getirmektedir. Sapkınlık sebebi ile açılan boşanma davaları da kısa süre içinde boşanma kararı ile sonlanan davalardır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+