Gün Boyu Oturarak Çalışmanın Zararları

Büyük şehirlerde yaşayanların önemli bir kısmı gününü bilgisayar başında oturarak geçirmektedir. Son yıllarda işlerin internet üzerinden hallediliyor olması işyerlerinde hareketsiz yaşamı da beraberinde getirdi. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki gün boyunca oturarak çalışanların; kemikleri zayıflamakta, kan damarları daralmakta ve kaslarının şekli bozulmaktadır. Çözüm ise aslında çok basittir. Her saatte bir ayağa kalkıp ofiste biraz dolaşmak hareketsiz kalan vücuda iyi gelir. Türkiye’de her 10 kişiden 7’si bel ve boyun ağrısından şikâyet etmektedir. Bu durumun sebeplerinden biri masa başında sürekli oturarak veya uzun saatler ayakta kalarak çalışmaktır. Öğrenciler, memurlar, doktorlar ve muhasebeciler en riskli meslek gruplarındandır.

ot2

İdeal Oturma Şekli Nasıl Olmalıdır?

Sürekli oturmanın zararlarından bir nebze de olsa kurtulmak için oturmayı bilmek önemlidir. Öncelikle sırt dik pozisyonda oturulmalıdır. Dik oturabilmek için bilgisayarın ve masanın yüksekliği, kişinin bu eşyalara olan uzaklığı iyi ayarlanmalıdır. Bulunulan ortamın yeterince aydınlık olması gerekir. Bu, çalışma alanını görmek için eğilmek zorunda kalınmasını engellemektedir.

Gün Boyu Oturmak Ne Gibi Hastalıklara Sebep Olur?

Oturarak çalışmanın zararları bilimsel olarak kanıtlandı. Uzmanlar ayakta çalışın uyarısında bulunmaktadır. Oturarak çalışıldığı zaman beldeki yük artar. Ofis çalışanlarının bel ve boyun ağrılarından şikâyet ediyor olması bu yüzdendir. Bilgisayar başında saatlerce oturmak; kalp- damar hastalıkları riskini hatırı sayılır derecede arttırır. Şeker hastalığına yakalanma riski de aynı sebepten artar. Masaya doğru eğilerek çalışmak akciğerlerin hacmini azaltacağından derin nefes almak zorlaşacaktır. Vücut yeterince oksijen alamayınca gün boyu yorgunluk hissi kaçınılmazdır. Hareketsizlik aynı zamanda birçok insanın şikâyet ettiği kabızlığın da başlıca sebebidir.

İş Yerinde Gün Boyu Oturanlar Ne Yapmalıdır?

Ofiste arada bir ayağa kalkıp 5 dakikalık yürüyüşler yapmak faydalı olabilmektedir. İş arkadaşlarıyla e-mail yoluyla mesajlaşmak yerine yanlarına gidip yüz yüze konuşmak da hareket edilmesini sağlar. İşe gidip gelirken asansör yerine merdiven kullanılabilir. İş yerinde gün boyu oturanların, mesai saatleri dışında bir spor salonuna üye olup düzenli olarak gitmeleri de çözüm olabilir. Evde geçirilen zaman diliminde oturmak yerine yatarak istirahat etmek iskelet sistemine iyi gelecektir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+