Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm

Hareketli yaşam tarzı, uykusuzluk ve genetik yapı sebebi ile oluşan gözaltı morlukları, özellikle esmer ten rengine sahip kadınların, en büyük kâbusudur. Gözaltı morlukları genellikle 25 yaşından sonra dikkat çeker. Bu yaşlarda, göz çevresi bakımının düzenli yapılması ve uyku düzenine dikkat edilmesi gerekir. Gözaltı derisinin kalıtsal olarak ince ve çukur olması, gözaltı morluklarının oluşmasına sebep olmaktadır.  Bu sorunun yaşanmaması için ilk yapılabilecek; uyku düzenine dikkat etmek, bilgisayar kullanımı ve kitap okuma gibi gözleri yoran alışkanlıklara, sınırlama getirmektir. Fazla kullanılan alkol ve sigaranın yanında, vücutta eksilen K vitamini de gözaltı morluklarına sebep olabilmektedir. Bazı kadınlar, gözaltında oluşan şişlik ve morluklar için hemoroit ilaçları kullanır. Oysa bu ilaçlar, ileriki dönemlerde göz çevresine ciddi zararlar verebilmektedir. Yorgunluğa ve uykusuzluğa bağlı gözaltı morlukları için evde yapılabilecek bazı bitkisel tedaviler bulunmaktadır.

11

Gözaltı Morlukları İçin Kullanılan Bitkiler

1- Rezene İle gözaltındaki morlukları geçirmek mümkündür. Aktardan alınan rezene, sıcak suyun içinde bir süre bekletilir ve temiz bir beze sarılarak gözlerin üzerine yerleştirilir. Rahatlatan ve yorgunluğa iyi gelen bitkiler arasında bulunan rezene, göz morluklarının görünürlüğünü azaltacaktır.

2- En çok kullanılan bitkilerden olan papatya da gözaltı morluklarını geçirmede oldukça etkilidir. Bir miktar papatya, evde çay gibi demlenmeli ve taneleri gözlerin üzerine yerleştirilmelidir. Ayrıca papatyanın suyunu içmek, uykusuzluğa iyi gelir. Tanelerini aldığınız papatyanın, suyunu gece yatarken içerek rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

3- Soğuk kış aylarında hastalıklardan koruyan ıhlamur da gözaltı morluklarını geçirmede oldukça etkilidir. Ihlamur çay gibi demlenmeli ve taneli kısmı, ince bir beze sarılarak gözlerin üzerine yerleştirilmelidir. 10 dakika göz üzerinde bekletilen ıhlamur, gözlerin ve göz çevresinin rahatlamasını sağlayacaktır.

Gözaltı Morlukları İçin Evde Yapılabilecek Uygulamalar

Gece uykusunda, yüksek yastık kullanmak, göz çevresinde oluşan şişme ve morluk gibi problemleri büyük ölçüde hafifletir. Ayrıca, her gün düzenli olarak 2 litre su içilerek, gözlerde ödeme yol açan toksinlerin atılması mümkündür. Uykusuzluk problemi yaşayanların ise bitki çayı kullanarak, düzenli uyku uyuması hem gözaltı morluklarını önler hem daha enerjik bir beden oluşturur.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+