Genç Çalışanların Yaptığı Yanlışlar

Yıllarca emek verip bitirilen okulun ardından başlanılan iş, gençler için korkutucu olabilmektedir. İşe başladıklarında girdikleri yeni çevrede kabul görememek ya da verilen işlerin üstesinden gelememek endişesi yaşanmaktadır. Çalışma hayatında tecrübe sahibi oldukça, bu korkular kaybolur. Ancak ilk zamanlar herkes için zordur. Bazen deneyimsizliğin ve acemiliğin etkisiyle, yanlışlar yapılması çok normaldir. Önemli olan yanlışlardan ders çıkarıp bir daha tekrarlamamaktır. Genç çalışanların, iş yerinde kendini ifade etmesi önemlidir. Her ne olursa olsun, doğru olduğundan emin olunan fikri beyan etmekten çekinilmemelidir. İşveren kendine güveni olan bir çalışanla iş yapmaktan hoşnut olur. Çalışma hayatının her alanında insanlar mücadele içindedirler ve bu mücadeleden galip çıkmak için güçlü olmak gerekmektedir. İşverenin en çok dikkat ettiği konuların başında, çalışanının işe geliş-gidiş saatleri gelmektedir. İşini ne kadar iyi yaparsa yapsın işe geç gelen bir çalışandan hiçbir işveren hoşlanmaz. Bu yüzden geceden her türlü hazırlık yapılmalı, özellikle de gece dışarı çıkılmışsa, tüketilen alkol miktarına dikkat edilmeli ve ertesi gün mesai olduğu unutulmadan eve dönülmelidir.

çlşş

İş yerinde Nasıl Giyinmeli?

Gençler, sosyal hayatlarında rahat kıyafetler giymeyi tercih etmektedir. İş yerine giderken giyilecek kıyafetler ilk intiba açısından çok önemlidir. Kadınlar; ışıltısı ve abiye görüntüsü olan kıyafetlerden uzak durmalı, daha günlük sade kıyafetler tercih edilmelidir. İşyerinde dekolteden özellikle kaçınmakta fayda vardır. Erkekler ise tarzlarını yansıtacak, karşısındaki insanda saygı uyandıracak kıyafetler seçmelidir. Bir diğer önemli husus da kişisel bakımdır. Erkekler muhakkak traşlı olarak, kadınlar ise saçları özenle(abartıya kaçmadan) taranmış olarak işe gelmelidir. Özellikle yaz aylarında, her sabah duş alınması yerinde olur.

İşyerinde Arkadaşlık İlişkileri

Çoğunluğu gençlerden oluşan iş ortamında, dedikodu kaçınılmazdır. İş çıkışlarında gidilen yemekler, ev ziyaretleri, kafelerde içli dışlı olmak ve özel hayat paylaşımlarında bulunmak, dedikodunun zeminini hazırlar. Bazı durumlarda bu dedikodular kişilerin işlerinin son bulmasına bile neden olmaktadır. Bu sebepten işyerinde arkadaşlık kurarken dikkatli davranılmalı, özel hayatla iş birbirinden ayrı tutulmalıdır. Yıllar geçtikçe arkadaşlıklar konusunda deneyim kazanılacak ve adımların daha dikkatli atılması mümkün olacaktır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+