Gelin Kaynana Anlaşmazlığı Nasıl Önlenir?

Yüzyıllardır gelin kaynana arasında çekişmeler yaşanmaktadır. Kimi zaman fıkralara, esprilere konu olan bu çekişme evlilik müessesine zarar veren etkenlerden biri olarak görülmektedir. Özellikle Türkiye’de bu anlaşmazlıklar boşanmaların büyük bir kısmına sebep olarak gösterilebilmektedir. Öyle ki erkeğin iki aile, başka bir deyişle karısı ve annesi arasında kalmasıyla başlayan çatışmalar boşanmaya kadar giden sonuçlar doğurmaktadır. Türkiye’de eşinden ayrılmış bayanlarla yapılan bir ankete göre, bayanların eski eşlerinde onaylamadığı özelliklerin başında ebeveynlerine karşı aşırı ilgili olmaları gelmektedir. Oğlunun hayatında birinci planda kalmaya çalışan anne ve gelin arasında yaşanan bu çekişme, bir çeşit iktidar mücadelesi olarak nitelendirilebilmektedir. Mücadelenin sonunda kazanan olmadığı ve sorunlar çözülemediği gibi evliliğin sağlam temeller üzerine kurulmasını da engellemektedir. İki taraf içinde yararsız olan bu mücadele zaman zaman erkeğin evinden ve ailesinden uzaklaşmasına sebep olabilmektedir.

081

Bu sorunun kaynağı nedir?

Bu anlaşmazlığın kaynağı iki taraflı incelenmelidir. Gelinler tarafından bakacak olursak, kaynanalarının ailevi işlere aşırı karışmaları, oğullarının yetişkin bir birey ve bir aile babası olduklarını fark edememeleri ve gelinlerine kötü davranmaları sebep olarak gösterilebilir. Kaynanalar tarafından baktığımızda da, onca yıl beraber yaşadıkları, büyüttükleri oğullarının yuvadan uçtuğu bilincine varamamaları, oğullarının hayatlarındaki tek kadın olmayı arzulamaları bu iktidar mücadelesinin arkasında yatan sebeplerden birkaçı olarak gösterilebilir. Tarafsız bir şekilde sorunun kaynağına indiğimizde ise,  kadınlarda daha çok rastlanan kıskançlık içgüdüsüyle karşı karşıya kalmaktayız. Bu içgüdüyü tamamen engellemek mümkün olmamakla birlikte istenirse törpülenebilir bir içgüdüdür.

Sorun nasıl çözülebilir?

Gelin kaynana arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi için öncelikle iki tarafında uğruna iktidar mücadelesi verdikleri erkek için farklı şeyler ifade ettiklerini, birbirleriyle yarış içinde olmalarının gereksiz olduğunu kabul etmeleri gerekmektedir. Sonrasında birbirlerine hoşgörü ve saygı çerçevesinde yaklaşmaları, kafalarındaki tüm gelin – kaynana klişelerini silip önyargısız bir biçimde sağlıklı bir ilişki kurmayı denemeleri gerekmektedir. Gelinlerin eşlerinin annelerini kaynana olarak değil de, anne olarak, kaynanaların da oğullarının eşlerini gelin olarak değil kızları olarak görmeye çalışmaları sorunun büyük bir kısmının ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+