Geç Yaşta Evlenmek

Doğru kişiyle karşılaşmak, mutlu bir evlilik için ilk adımı atmak demektir. Kadın ve erkek, kendi yuvasını kurmak ve kendi düzenini sağlamak ister. Bazen olaylar istenen doğrultuda ilerlemez. Kariyer yapma, maddi açıdan belli bir refaha gelme isteği ya da ruh eşini bulamamaktan dolayı, geç yaşta evlenmek gerekebilir. Geç evlenmenin getirileri de vardır. Kadınların,  erken evlenenlere göre daha iyi bir eğitim, sosyal statü ve iyi bir gelirleri oldukları görülmektedir. Erken yaşta yapılan evliliklerde, çocuktan sonra iş hayatlarının düzensizliğe girmesi normaldir. Geç yaşta evlenen kadınlar, çocuklarını da geç yaşta yaptığı için, iş hayatını fazla etkilemesi mümkün değildir.

gev2

Geç Yaşta Evlenmenin Yararları Nelerdir?

Evlilik ile birlikte, erkeğin de kadınında sorumlulukları artar. Aynı evi iki kişi paylaşır ve kurdukları yuvadaki düzeni sağlamak için iki tarafa da büyük sorumluluklar düşer. Geç yaşta evlenenler, evleninceye kadar bu tür sorunlarla uğraşmadan, kendine bol vakit ayırabilmektedir. Genç yaşta evlenenler erkenden ciddi bir sorumluluğun altına girerken, geç yaşta evlenenler; sadece kendi sorumlulukları olmasından dolayı, arkadaşlarıyla rahatlıkla gezer, partilerde gönüllerince eğlenirler ve gençliğin keşiflerini gönüllerince yaparlar. Erken yıpranmadıkları için evliliklerinde sorunları olgunlukla karşılar ve kolaylıkla çözüme ulaştırırlar. Geç evlilik yapan eşlerin kariyerlerinde iyi yerlerde olmalarından dolayı ekonomik sıkıntıları da olmamaktadır. Günümüzde ekonomik koşulların yetersiz olmasından kaynaklı boşanma, azımsanmayacak kadar çoktur.

Geç Yaşta Evlenmenin Zararları Nelerdir?

Kadın ve erkek, kariyerinde yükselmek yada kendini evliliğe hazır hissetmediği için geç yaşta evlenmek isterler. Bazen de aradığı insanı bulamamak yuva kurma isteğini engeller. Evlilik hayalleri kuran kişinin, bu isteğini gerçekleştirememesi bazı psikolojik sorunlar yaşatabilir. Çünkü evlilik; aynı hayatı paylaşmak ve birlikte sağlıklı bir cinsel hayatı da paylaşmaktır. Evliliğin zor tarafları olduğu kadar, güzel tarafları sayılamayacak kadar çoktur. Geç evlilik yapınca, geç çocuk sahibi olmanın da zorlukları vardır. Çocuk ile aile arasındaki kuşak farkından dolayı, iletişimde büyük sorunlar yaşanabilir. Annenin ve babanın yaşlarının büyük olması, çocuklarını bazı konularda anlamamaya sebep olacaktır. Bu konu, geç yaşta evlenmenin eksileri arasında yer almaktadır.

 

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+