Gebelikte Folik Asidin Önemi

Hamilelik deyince ilk akla gelen folik asittir. Henüz hamilelik başlamadan kullanılması gereken bu vitamin, hamilelik dışında da takip edilmelidir. Yapılan araştırmalar folik asit desteği ile dünyaya gelen bebeklerin oldukça ciddi bazı hastalıklara yakalanma oranının oldukça düştüğünü kanıtlamıştır. Bebeğin sağlıklı oluşumu ve gelişimi için bu kadar önemli olan folik asitin, ne olduğu ve ne işe yaradığını incelemekte fayda vardır.

Folik Asit Nedir?

Folik asit; hücre yapısını, sinir sistemini düzenleyen B gurubu vitaminlerdir. Besinlerden de alınabilen folik asit, yetersizliği durumunda henüz hamilelik başlamadan ilaç ile tamamlanmaktadır. Bebeğin sağlıklı oluşum ve gelişimi için oldukça büyük öneme sahip folik asidin eksikliği bebeğin kas ve sinir hastalıklarına yakalanmasına, yarık damak ve kalp yetersizliği ile karşılaşmasına sebep olabilmektedir. Folik asit hamilelik dışında da kan testleri ile takip edilmesi gereken önemli bir vitamindir. Eksikliğinde kişide uyuşuklu, solukluk, çabuk yorulma, hareket halinde nefes daralması ve deride döküntüler ortaya çıkar. Fark edilmeyen vakalarda ise psikolojik hastalıkların oluşumu kaçınılmazdır. Özellikle B 12 vitamin eksikliği kronik hale gelen kişilerin folik asit testlerini düzenli yaptırması önerilmektedir.

hamilelik folik asid 1

Hamilelikte Folik Asit Takviyesi Ne Zaman Başlamalıdır?

Planlı bir hamilelik yaşayan ailelerin, hamilelik öncesinde doktora baş vurarak ayrıntılı tetkikler yaptırması gerekir. Genellikle çocuk planı yapan anne adaylarına hamilelik öncesinde folik asit kullanması önerilmektedir.  Hamilelikten üç ay önce başlanan ve hamileliğin üçüncü ayına kadar devam eden folik asit desteği, bebeğin oluşum ve gelişimi açısından oldukça önemlidir. Folik asit, vücutta depolanan bir vitamin türü değildir. Bu sebeple her gün alınması ve aralıksız altı ay kullanılması önerilmektedir.

Hangi Doğal Besinler Folik Asit Yönünden Zengindir?

İlaç haricinde doğal gıdalarda da bulunan folik asit; yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar, böbrek, ciğer, bira mayası, fıstık, mercimek, ıspanak, maydanoz, kuru baklagiller ve nanede bulunur. Ancak folik asit yönünden zengin olmasına rağmen bazı gıdaların hamilelikte alınması önerilmez. Tavuk, dana karaciğer ve kuzu eti içeriğindeki A vitamini sebebi ile hamilelikte tüketimi fetüse zarar verebilmektedir.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+