Folik Asit Zararlı Mı?

Folik asit B grubu bir vitamindir (B9). Doğal olarak besinlerde bulunan haline folat adı verilmektedir. İlaç olarak üretilen sentetik hali ise folik asit olarak adlandırılır. Folik asit en çok karaciğer, ıspanak, brokoli, mercimek, muz ve tahıllarda bulunur. DNA ve kan hücrelerinin oluşumunda, hücre büyümesi ve yenilenmesinde, kas yapımında kullanılan bir vitamindir. Folik asit bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve çalışması için de gereklidir. Sadece besinlerle bu ihtiyacı karşılamak imkânsızdır. Gebelik döneminde folik asit eksikliği bebeğin ciddi bazı anomalilerle dünyaya gelmesine ya da ölü doğmasına neden olur. Doktorların tavsiyesi gebelikten üç ay önce folik asit kullanmaya başlanması, bebek dört aylık oluncaya kadar da devam edilmesi yönündedir. Normal insanlar için folik asit ihtiyacı 100-200 mcg iken gebeliğin sekizinci haftasında bu ihtiyaç 600-800 mcg a kadar yükselir. Besinlerle bu ihtiyaç karşılanamayacağından tablet olarak takviye edilir.

Folik Asit Bebekte Astıma Sebep Olur Mu?

Bilinçli anne adayları sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek için dengeli bir beslenme düzeninin gerekliliğinin farkındadırlar. Gıda alımının yeterli olmadığı durumlarda ilaç takviyesi gerekli olabilir. Hamileliğin ilerleyen haftalarında vücuttaki folik asit yeterli gelmezse hap olarak takviye etme gereksinimi doğar. Hamilelik sürecinde folik asit kullanımı yarık dudak ve damak oluşma riskini azaltır. Ayrıca bebekte zekâ özürlü olma ve açık omurga hastalığıyla doğma olasılığını da önemli ölçüde azaltır. Bunun gibi pek çok faydası varken bir konuda zararlı olduğu söyleniyor. Hamilelik döneminde annesi folik asit kullanan bebek, kullanmayana oranla 4 kat fazla astıma yakalanma olasılığına sahip. Ama genel olarak bakıldığında faydası zararından çok olduğu düşünülürse doktorların fikri kullanmaktan yanadır.

zzz

Folik Asit Kanser Yapar Mı?

Folik asit takviyesi ilk olarak Amerika’ da ekmeklerde kullanılmıştır. İki yıl sonra yapılan araştırmalarda kolon kanserine yakalanan kişi sayısında artış kaydedilmiştir. Bu yüzden vitamin takviyelerinin mutlaka doktor tavsiyesiyle kullanılması gerekmektedir. Ağız yoluylabir vitamin tableti alındığında besinlerde bulunan vitaminin çok üstünde bir miktar vitamin vücuda alınmış oluyor ve bir ilaç gibi tüm vücuda yayılıyor. Fazlası yediklerimiz gibi doğal yollardan vücuttan atılamadığından depolanıyor. Vücutta biriken vitaminler yarar yerine zarar vermeye başlıyor.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+