Folik Asit Hamile Kalmayı Kolaylaştırır Mı?

Hamile kalmayı düşünen anne adayları korunmayı bırakmadan en az üç ay önce doktor gözetiminde folik asit kullanımına başlamaktadır. Hamilelik sürecinin başlamasıylavücudun gereksinimleri artar ve ani bir şekilde folik asit yetmezliği kendini gösterebilir. Bu sorunu beslenmede yapılacak düzenlemelerle ve folik asit ilaçlarıyla çözmek mümkündür. Birçok insanda hafif derecede folik asit eksikliği mevcuttur. İlerleyen zamanlarda bu durumun devam etmesi anemi yani kansızlığa sebep olur. Anemi belirtileri arasında şunları sayabiliriz: Uyuşukluk, yorgun olma hali, yüzde solgunluk, hareket ederken nefes darlığı, ağız kenarında çatlaklar ve depresyon. Çoğu zaman bu eksiklik yapılan kan testleriyle ortaya çıkar. Çünkü hasta bunu fark etmez.

qqqq

Folik Asit Nedir?

Doğal besinlerdeki haline folat adı verilir. Folat; brokoli, ıspanak, marul, fasulye, sakatatlar, karpuz, kuşkonmaz, yer fıstığı, mercimek, tahıl ekmeği ve narenciye ürünlerinde bulunmaktadır. İlaçlarda ve işlenmiş besinlerde bulunan haline ise folik asit denir. Folik asit B grubu suda çözünen bir vitamindir. Vücudumuzda;kan hücrelerinin, sinir sistemi dokularının ve hücre yapı taşlarının oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Yapılan araştırmalar gebelik düşünülmeye başlandığı andan itibaren folik asit kullanılmaya başlanması ve hamileliğin üçüncü ayının sonuna kadar devam edilmesi halinde bebek ve anne açısından birçok risk faktörünü oldukça azalttığını göstermektedir. Folik asit vücutta depolanmadığından her gün mutlaka alınmalıdır. Günlük alınması gereken doz 400 mikrogramdır.

Folik Asit Eksikliği Bebekte Nelere Sebep Olabilir?

Hamilelikle birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu folik asit miktarının artması, dışarıdan takviye ihtiyacını doğurur. Merkezi sinir sistemi ile ilgili düzenlemeler bebekte ilk haftalarda oluşur. Bu sürecin devamında beyin ve omurilik oluşumu gerçekleşir. Bu sürecin sorunsuz ilerlemesi önemlidir. Aksi taktirde bebekte sakatlıklar görülebilir. Bu sakatlıklardan biri olan açık omurga, tıp dilindeki adıyla spinabifidafolik asit eksikliği nedeniyle oluşmaktadır. Bunun dışında zekâ geriliği de görülebilir. Tıp dilinde anensefali adı verilen beyni olmadan doğan çocuklar maalesef doğar doğmaz ya da bir hafta yaşadıktan sonra ölürler. İştefolik asit bunlar ve bunun gibi pek çok beyin ve omurilik hastalıklarını % 70 oranında azaltmaktadır.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+