Ferahlatan Lezzet Limonata Tarifi

Yaz sıcaklarıyla başım dertte demiştim gelin saçlarına sardım hatta bu yüzden. İnternette gez gez bir yere kadar ama insan ferahlamıyor. Düşünüp dururken tabii düşünme eylemini TV karşısında yaparken reklamlar sağolsun aklıma limonata yapmak geldi. Hem sağlıklı, hem lezzetli hem de ferahlatıcı. Yoğurtlu sos gibi içinizi rahatlatmasını beklemiyorsunuz doğrudan rahatlatıyor zira. Yapması da bir o kadar keyifli ve kolay evet bugünlük dersimiz limonata nedir? limonata nasıl yapılır? nasıl içilir? içme kısmında şaka yapıyorum ama benim tavsiyem bir bardak limonatanın bir dikişte ikinci bardağın ufak ufak tadını çıkara çıkara içilmesinden yana.

portakallilimonata

Evde limonata yapımın en büyük sıkıntısı limon denen gelişmiş lezzetin kabuğunun acı olması. Bu sorunu limonları dondurarak çözebilirsiniz. Ayrıca limonatanızı bir adet mandalina ve portakal ile şenlendirebilirsiniz.

2 adet limon, 1 adet mandalina, 1 adet portakal, 1 tatlı kaşığı limon tuzu, 2 su bardağı toz şeker ve 5 litre su ile 6 litreye yakın limonata yapabilir bütün haftanızı lezzetlendirebilirsiniz. Evet ne diyorduk limonlar ve diğer turunçgiller dolaba giriyor ve donuyor. Limon ve diğerleri donduktan sonra buzluktan çıkarıyoruz 5-10 dk kadar dışarda bekletiyoruz ki kesebilelim. Çok bekletmeyin çirkin oluyor gerçekten. Dilimlediğimiz limon ve diğer turunçgilleri robota atıp bir güzel çekiyoruz. Sonra şekeri ekliyoruz ve karıştırıyoruz sonra suyu eklemek için bir kaba alıyoruz karışımı. Su ile karıştırdıktan sonra limon tuzu sahneye geliyor ve onu da karışıma ekliyoruz. İçinde tane kalmaması için süzmemiz gerekiyor. Süzgeç, kevgir ya da tülbent kullanabilirsiniz. Ne ile süzeceğiniz tamamen sizin tercihiniz Cappy Pulppy tadı elde etmek için kevgir, hazır limonata elde etmek için tülbent kullanmanız gerekiyor. Süzdükten sonrasını ise benim söylememe gerek yok sanırım. Afiyetle içip, gururla ikram edebilirsiniz. Bon apetit!

Yoruma kapalı.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+