Feminist Olmak Ne Kadar Zor Olabilir?

feminist

Feminist olmak bazen zordur!

kadın-erkek-eşitToplumda, yıllardır benimsenmiş, yanlış bir kanı vardır. Feministlik; erkek düşmanlığı olarak bilinir. Oysa gerçek anlamda feminist olmak; kadın ve erkeği eşit tutmak, yani cinsiyet ayrımı yapmadan, sadece insan olarak değerlendirmektir. Yıllardır erkeklerin kendi egemenliğini devam ettirebildikleri bir toplumda, erkeklerin feministliği kabul etmemelerini hatta anlam olarak çarpıtmalarını anlamak zor değildir. Fakat nedense bizim ülkemizde, kadınlar da feministliği yanlış olarak bilir, asla kabul etmezler. Bu da demek oluyor ki toplumdaki kadınların büyük çoğunluğu, erkek egemen toplumdan memnundur. Anneler kocalarından şikâyet eder ama erkek çocuklarını aynen kocaları gibi dediğim dedik yetiştirmeye çalışırlar. Hiç düşünmezler ki bir gün, kendi erkek çocuklarından da bir kadın şikâyet edecek. Bu şekilde yetiştirilmiş Türk toplumunda, artarak devam eden, kadına şiddet ve tecavüzün, neden son bulmadığını anlamak zor değildir.

Feminist Olmak Yaygınlaşırsa Toplumda Ne gibi Değişiklikler Olur?

Feminist olmak yani erkek ve kadın eşitliği toplumda yaygınlaşırsa, her şeyden önce kadın şiddet ve cinayetleri son bulacaktır. Kız çocukları da erkeklerin kullandığı haklardan, tümü ile yararlanabilir. Tabi ki halk arasında bir anket yapıldığında herkes kendi çapında feministtir. Fakat uygulamaya geldiğinde, her gün haber kanallarındaki kadına şiddet ve cinayetler eksik olmamaktadır. Bu ülkede hala eşi, kardeşi ve babası tarafından her gün 3-4 kadın cinayete kurban ediliyorsa, feministlik adına yapılması gereken çok şey var demektir. Belki de ilk olarak topluma, feministliğin erkek düşmanlığı olmadığını öğretmek gerekmektedir.
feminist3

Feministliğe Karşı Çıkanların Genel Özellikleri Nelerdir?

Kadınla erkeği eşit saymayan, feministliği kötü ve çirkin olarak kabul eden kitlelerin kolayca değiştirmeye yanaşmadığı karakter özellikler şu şekildedir.
1- Kadın olarak doğmanın bir eksiklik olarak düşünülmesi, kadınların, ikinci sınıf bir insan olarak görülmesi.
2- Feminizm karşıtı yetiştirilmiş kadınların, hayatında bir erkek olmadan, ihtiyaçlarını bir kadın olarak kendilerinin giderebileceğine inanmamaları.
3- Sırf kadın olduğu için, her konuşulana karışmasının ve fikir yürütmesinin çirkin olduğunun düşünülmesi
4- Bir kadının kendi işi, parası ve kariyeri olması gerektiğine inanılmaması.
5- Çocuk yetiştirirken; kız çocuklarının ürkek, erkek çocuklarının paşa olarak yetiştirilmesi,
6- Kocaya ve erkek evlada müthiş bir saygı(hatta kendini ezdirme).

feminist1

Feminist olmak eşitliktir.

Türkiye’deki Feminist Dernekler

http://ilericikadinlar.org/

http://www.sosyalistfeministkolektif.org/

http://kadem.org.tr

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+