Farenjit

Geniz akıntısı boğazın tahriş olmasına neden olur. Tahrişin neden olduğu iltihaplanmaya farenjit denir. Boğazda birdenbire başlayan yanma, yutkunurken ağrı olması, ses kısıklığı, yüksek ateş, öksürük, ağız kokusu benzeri belirtilerle başlar. Farenjit çocuklarda daha çok 4-7 yaş aralığında görülür. Sesini yüksek perdeden kullanmak zorunda olan kişilerde ya da kimyasal buhar ve toz olan ortamlarda çalışmak zorunda olanlarda kronikleşmiş boğaz ağrısı görülebilir.  Günün yarısını yüksek sesle öğrencilerine ders anlatmakla geçiren öğretmenlerde bu rahatsızlığa sık rastlanır, bu yüzden halk arasında bu hastalığa öğretmen hastalığı denmektedir.

nm

Farenjit Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Boğazda ani başlayan yanma, kaşınma, kuruluk ve ağrı farenjitin ilk belirtilerindendir. Beraberinde öksürük, ateş ve ses kısıklığı olması farenjiti diğer soğuk algınlıklarından ayırır. Bu belirtilere çoğu zaman halsizlik ve yorgunluk eşlik eder. Burun akıntısı da farenjitin bir diğer belirtisidir. Farenjit olan hastalar toz ve bakterilere karşı hassasiyet gösterir.

Neden Farenjit Oluruz?

Aşırı alkol ve sigara tüketimi, geniz akıntısı, aşırı soğuk ve sıcak gıdaların tüketilmesi, kuru ve kirli hava, diş ve dişeti enfeksiyonu gibi sebepler farenjite zemin hazırlar. Bazen geçirilen bir soğuk algınlığı sonrasında geçmeyen burun tıkanıklığı farenjite neden olabilir. Kronikleşmiş farenjitte mutlaka altta yatan başka bir sorun vardır. Çoğunlukla kroniksinüzitten dolayı geçmeyen geniz akıntısı kronik farenjite sebep olur. Bu durumda öncelikle bir kulak burun boğaz uzmanına başvurarak sinüzit sorununu ortadan kaldırmak gerekebilir.

Farenjitin Bitkisel Yollarla Tedavisi

Kış aylarında en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olan farenjit hastalığı ilaçla tedavi edilebildiği gibi ilaç kullanmak istemeyenler için bitkisel tedavisi de mümkündür. 1 tatlı kaşığı kekik ve kimyon, 1 çay bardağı sirke, 2 su bardağı su ile kaynatılır. Kaynatılıp soğutulduktan sonra gün içinde gargara yapmak sureti ile kullanılır.

Kaynatılmış bir su bardağı kadar sıcak suya 1-2 çay kaşığı bal ilave edilerek karıştırılır. Bu suya aynı miktarlarda anason, nane, kekik, adaçayı, papatya, rezene ve civanperçemi de karıştırılarak günde 8-10 kez gargara yapılır. Ayrıca balın içine zencefil karıştırılarak yapılan macun boğaz ağrılarına çok iyi gelir.

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+