Facebook Kullananlar Daha Mutsuz

Günümüzde hemen hemen her bireyin, Facebook hesabı bulunur. Buradan arkadaşlar ile iletişim kurmak artık moda olmuştur. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar, bu sosyal paylaşım sitesinin, insanları daha çok strese soktuğu ve mutluluğu olumsuz etkilediği yönündedir. İlk zamanlar basit bir eğlence olarak başlayan Facebook hatta Twitter, zamanla birçok insanda bağımlılığa neden olur. Her gün uzun saatleri bilgisayar başında geçirmek ve insanlar ile konuşarak iletişim kurmak yerine uzaktan beğenerek geçmek, zamanla ilişkilerin zayıflamasına sebep olabilmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde; bir hafta Facebook kullanmayı bırakanların, bu bir hafta içinde daha mutlu olduğu ve daha az stres yaşadığı kanıtlanmıştır.

fü

Facebook Kullanmanın Zararları

1- Düzenli Facebook kullanmak, sosyal ilişkilerin zayıflamasını sağlar. Facebook kullanmak bir hastalık gibidir. Her gün ve her saatte bilgisayar üzerinden iletişim kurulan insanlar ile bir araya gelinmez. Sadece Facebook üzerinden haberleşme sağlanır. Bu da dostlarınızdan uzaklaşmanıza sebep olacaktır.

2- Bütün gün dışarıda olan aile fertleri, sadece akşam saatlerinde bir araya gelir. Akşam yemeğinden hemen sonra ise eline bilgisayarı alan, farklı bir odaya çekilir. Bu durum aile fertlerinin bile, bir araya gelebilmesini önlemektedir. Zamanla aile fertlerinin bir birinden uzaklaşması mümkündür.

3- Özellikle kadınlar, çevresindeki insanların hayatı, giyimi ve yaşantısı ile yakından ilgilenir. Facebook’taki insanların yaşantısını yakından görmek, her gün ne yaptığını takip etmek, kadınların psikolojisinin bozulması için zaten tek başına yeterli olmaktadır.

4- Facebook, zamanla bağımlılık yapar. İlk başlarda birkaç arkadaş ile başlayan sosyal medya dostluğu, zamanla daha uzun saatleri bilgisayar başında geçirmenize sebep olmaktadır. Doğal olarak takipçi sayısı artar ve beraberinde de günlük işler büyük oranda aksar.

5- Facebook gibi sosyal paylaşım siteleri, doğru kullanılmadığında birçok tehlike barındırır. Özellikle ergenlik dönemindeki genç kızların, yanlış arkadaşlıklar kurması mümkündür. Bazen ise eşler arasında Facebook sebebi ile sorunlar çıkar.  Günümüzde, birçok aile sosyal paylaşım siteleri sebebi ile dağılmış veya dağılma noktasına gelmiştir. Bu tehlike bile anne- babaların ve eşlerin daha tedirgin yaşamasında oldukça geçerli bir sebeptir.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+