Evlilikte Yaş Farkı Kaç Olmalı

Evlilikte yaş farkı, sadece mevcut anlaşmazlığın daha ileri boyutlara taşınmasında etkilidir. Zaten günümüzde hem kadının yaşça daha büyük olduğu, hem erkeğin yaşça daha büyük olduğu evliliklerde birçok anlaşmazlık yaşanmaktadır. Fakat yaş farkı fazla olan evliliklerde, bazı detayları atlamamak gerekir. Taraflardan birinin, diğerinin üzerinde baskı kurması, gereksiz kıskançlıklar yapması, tamamen kendine olan güven zayıflığından ve kaybetme korkusuzluğundan kaynaklanır. Maalesef ülkemizde erkeğin yaşça büyük olduğu evliliklerde en sık yaşanan sorun, kıskançlık anlaşmazlıklarıdır. Uzmanlar evlilikte ideal yaş farkının 3-5 olduğunu, fakat yaş farkı kadar kişilik özelliklerinin evlilikte mutlu olmak için etkili olduğunu savunur. Bazen yaşça çok büyük olan taraf, çocuk ruhlu olabilmekte, evliliği rahat bir şekilde devam ettirebilmektedir. Ancak yaş farkı çok olan evliliklerde, toplum maddi bir çıkar arar. Genellikle yaşça çok büyük olan taraf, maddi olarak rahattır ve diğeri olanaklardan faydalanmak ister.

ddd

Erkeğin Yaşça Çok Büyük Olduğu Evlilikler

Ülkemizde genellikle, erkeğin yaşça büyük olduğu evlilikler yaşanmaktadır.  Erkeğin; evi idare edeceği, aileyi şekillendireceği düşünülerek, gelenek haline gelen, gelinden daha büyük(bazen de çok büyük)damatlar, yaş farkının verdiği gereksiz kıskançlıklar yapıp, eş üzerinde baskılar kurabilmektedir. Erkeğim ve senden daha büyüğüm, ben ne dersem o olur yaklaşımı, evliliklerin derinden sarsılmasına bazen de sonlanmasına yol açar. Arada 10 yaş fark olan evliliklerde, genellikle maddi bir kazanç aranmaktadır. Oysa bazen kişilerin kendi iradeleri ile kurulan bu evlilikler, çıkarsız ve mutlu bir şekilde devam edebilmektedir.

Kadının Yaşça Büyük Olduğu Evlilikler

Ülkemizde son yıllarda sayısı artan, kadının yaşça büyük olduğu evlilikler, karşılıklı ilgi ve sevgi oluştuğunda mutlu bir şekilde devam edebilmektedir. Fakat kadınların çocuk dünyaya getirme, çocuk bakımı gibi konularda erken yıpranması sebebi ile bu tür evlilikler ileriki yıllarda riskler oluşturabilir. Fakat kadınların kendine bakan ve görselliğine düşkün yapısı, 3-5 yıllık yaş farkını ortadan kaldırabilmektedir. Yine çiftlerin arasındaki kişilik ve ten uyumu bütün sorunların üstesinden gelecektir. Bu sebeple önemli olan kişinin konuşabileceği, anlaşabileceği kişiyi bulabilmesidir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+