Evlilikte Kadının Erkekten Büyük Olması

Evliliğin temelleri bir kadınla bir erkeğin birbirlerini sevmesi ve birlikte bir ömür geçirmek istemesi ile atılmaktadır. Son birkaç yıla kadar erkeğin kadından büyük olması tercih edilmekteydi. Yaşı büyük olan erkek, maddi yönden sıkıntılarını aşmış, delikanlı yaşların verdiği toyluğu atmış, cinsel hayatında yaşamak isteyeceği her şeyi yaşamış ve artık gece hayatına doymuş olacağı kanaati hala yaygındır. Büyüklerin evlenecek yaşa gelmiş genç kızlara verdiği öğütler de hep bu yöndedir. Günümüzde, kadının sosyal hayattaki rolü arttıkça bu durum değişmeye başlamıştır. İş hayatına atılan kadın, erkekten maddi anlamdaki beklentileri konusunda bağımsızlaştıkça, klişeleri de değiştirmek için adımlar atmaya başladı. Son yıllarda medya dünyasından yayılan, kendisinden yaşça küçük erkeklerle evli kadınlar modasına, artık çevremizde de sık sık rastlanmaktadır.

www

Kadının Yaşça Büyük Olmasına Uzmanlar Ne Diyor?

Yurtdışında yapılan bir araştırmaya göre (yaşları 40-69 arasında değişen kadınlarla) 3500 kadından %34 ü kendilerinden 10 yaş veya daha büyük erkekle birlikte olduğunu ortaya çıkarmış. Uzmanlar, kadınların kendisinden yaşça küçük erkekle birlikte olmasını, kadının toplum içindeki yerinin güçlenmesi ve nasıl yaşayacaklarına kendisinin kara vermesi olarak değerlendirmektedir. Kadınlar belli bir yaşın üzerine çıktıklarında daha kontrolsüz yaşamak istemektedir. İlişkide, kadın ve erkeğin arasındaki yaş farkı hususunda uzmanların bir diğer görüşü de küçük yaşlarda iken aradaki bir yaşın bile fark ettiğidir. Ancak yaş büyüdükçe duygusal gelişim ve hayatta edinilen tecrübelerin desteği ile ilişkilerde denge sağlandıkça bu fark önemini yitirmeye başlamaktadır.

Genç Erkekle Yapılan Evlilik Uzun Vadeli Olabilir mi?

Medya dünyasında bu tür evliliklerin birçok örneği bulunmaktadır. Kadının yaşça erkekten büyük olduğu evliliklerin çoğu, mutsuz sonla noktalanmaktadır. Halk arasında yapılan bu tür evliliklerde ise başarı oranı daha yüksektir. Kendilerinden genç erkeklerle evlenen kadınların en büyük korkusu yıllar ilerledikçe erkekten yaşlı görünmektir. Ama bu sorun da artık estetik cerrahlar ve kozmetik sektörü ile rahatlıkla aşılabilir. Bu tür evliliklerde başarılı olmak çiftlerin motivasyonuna bağlıdır. Unutmamak lazımdır ki, yaş her zaman fiziki görünüm ve duygularla aynı paralelde ilerlemez.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+