Evlenmek mi Mantıklı Birlikte Yaşamak mı?

Son yıllarda çok fazla görülen boşanmalar, gençlerin evlilikten daha fazla korkmasına sebep olmaktadır. İlişki sırasında her şey yolunda giderken, evlilikten sonra insanların hızla değişmesi, insanların evlilikten soğumasına sebep olur. Eski evliliklere bakıldığında uzun yıllar hiçbir problem olamadan yaşanmasına rağmen, günümüzde insanlar artık aynı evi daha zor paylaşır hale geldi. Özellikle kadınların da kendi parasını kazanması, istediği anda bir erkeğe muhtaç olmadan yaşayabilmesi, boşanma oranının artmasında en büyük etkendir. Okumuş ve mesleği olan ve bazen de erkekten daha fazla para kazanan kadınlar, erkelerin kadınlara olan baskıcı tutumunu kaldıramaz. Fakat halen toplumumuzda evlilik olmadan, kadın ile erkeğin aynı evi paylaşması hoş karşılanmaz. Bu da gençleri zorla evliliğe itmektedir.

45

Evlilik Şart mı?

Ülkemiz halen, geleneksel kültür ile yaşayan toplumlar arasındadır. Evlilik olmadan bir erkek ile bir kızın aynı evde yaşaması, toplumun tepkisi ile karşılanır. Çoğu zaman olay namus meselesine dönüştürülür. Bu tür beraberliklere çevrenin baskısı çok fazladır. Aileden, akrabalardan ve komşulardan çok fazla tepki gelir. Ayrıca hamilelik gerçekleştiğinde ise bazen erkek ben bu çocuğu istemiyorum diyebilmektedir. Bu sebeple evlilik olmadan birlikte yaşamak, bazı şeyleri göze almayı gerektirir.

Evlenince Aşk Neden Hemen Biter

Evlilik; beraberinde birçok sorumluluk getiren bir akittir. Uzun süre birlikte mutlu yaşayan kişiler bile evlendiğinde değişirler. Bunun en büyük sebebi ise kaybetme korkusunun yok olmasıdır. Ülkemizde boşanmalar artsa dahi, boşanma aşaması oldukça zordur. Bu sebeple de çok mecbur kalmayan kişi, kolaylıkla boşanmak için başvurmaz. Ayrıca evlenirken kısa süre içinde kurulan düzenin, boşanırken çok kolay dağıtılamadığı bir gerçektir. Özellikle çocuk olan evliliklerde boşanma mahkemeleri yıllarca sürer. Evliliğin çabucak sonlanmayacağını bilen kişiler ise evliliği sahiplenme olarak görür. İlişki sırasında gösterilen hassasiyet, yerini kaba davranışlara, ilgisizliğe bırakacaktır. Evliliği bir güvence olarak gören kişiler, eşinden kısa süre içinde sıkılır ve yeni heyecanların arayışına girer. Oysa evliliği taze tutmaya çalışmak ve evlilikte yaşanan heyecanın devamı için uğraş vermek, nikâhsız birlikte yaşamaktan çok daha sağlıklı olacaktır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+