Evlenmeden Çocuk Sahibi Olmak Mümkün mü?

Evlenmeden çocuk sahibi olmak kadınlar için mümkündür. Ülkemizde bulunmasa da dünya üzerinde birçok ülkede sperm bankaları sayesinde kadınların evlenmeden çocuk sahibi olmasının yolu açılmıştır. Son yıllarda kadınlar kendi ayakları üzerinde durmaları, maddi ve manevi anlamda bir erkeğe ihtiyaç duymamaları, doğru erkeği bulamamalı gibi nedenlerden dolayı evliliği düşünmüyorlar. Ancak yine de doğuştan gelen bir annelik içgüdüsü ile anne olmak isteyebilirler. Bunun için nasıl bir yol izlenmeli, sonuçları neler olabilir. Bunlara bir göz atalım. Bunun için Kıbrıs’da Amerika’da İngiltere’de kurulan sperm bankaları vardır. Bankaya sperm verecek erkeklerin belli bir yaş sınırında olması gerekiyor. Belirli kontrollerden geçtikten sonra spermleri kabul ediliyor ve özel yöntemlerle bu spermler dondurularak saklanıyor. Çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra bu ülkelerdeki sperm bankalarına başvuruda bulunabilirsiniz. Spermleri din,  boy, kilo, göz ve saç rengi, kan grubu, eğitim düzeyi, meslekleri hobilerine kadar seçme hakkını size sunuyorlar.

41

Bekâr Anne Olmanın Zorluğu

Evlenmek için ya da babalık sıfatını yakıştırdığınız bir erkekle karşılaşmadınız. Ancak anne olma isteği ağır basıyorsa bu merkezlere giderek tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bebeğiniz doğduktan sonra bazı psikolojik baskılarla karşı karşıya kalmanız mümkün. Hem bir çocuğu tek başına büyütmenin zorluğu, hem ona iyi bir gelecek hazırlamak için çalışma hayatı, hem de çevredeki baskılar sizi zorlayabilir. Ülkemizde yasak olan bu uygulama sonucunda babası belli olmayan bir çocuğa maalesef ki yadırgayarak bakılabilir. Tabii ki bu uygulamayı yaptıracak kadar güçlü olan kadınların, bu tarz sorulara kulak asmayacakları ve çocuklarının mutluluğu için her şeyi yapacakları aşikârdır.

Çocuklardaki Psikolojik Sorunlar

İlk başlarda çocuklarda çok büyük problemler yaşanmasa da, belli bir yaşa geldikten sonra “Babam kim” sorusu ile karşı karşıya kalınabilir. Annelerin bu sorulara hazırlıklı olmaları ve çocuklarının sorularına doğru ve onların anlayabileceği bir dilden cevap vermeleri gerekmektedir. Çocukların çevresinden duyacağı olumsuz konuşmalar da onların psikolojisini maalesef ki etkileyecektir. Daha ileriki dönemlerde, çocuk, babasını arama yoluna dahi gidebilir. Sperm bankalarınca, sperm veren erkeklerin kimlik bilgileri saklandığından bunun sonucuna pek ulaşamayacaklar ve kendilerini bir boşlukta hissetmelerine neden olabilecektir. Bu durumda yapılacak en önemli şey, psikolojik destek ile konunun çocuğa anlatılması ve bunu kabullenmesidir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+