Evdeki Kötü Koku Nasıl Gider

Sizin ve çocuklarınızın yaşadığı ev, her zaman temiz olmalı, mis gibi kokmalıdır. Bazı evlerde ise ne kadar çok temizlik yapılırsa yapılsın, ortamdaki ağır kokunun önüne geçmek oldukça zordur. Pek dikkat çekmeyen ve sık temizlenemeyen bölgelerden kaynaklanan bu koku, genellikle bazı deodorantlar ve oda parfümleri ile giderilmeye çalışılır. Oysa koku oluşan bölgeye sıkılan diğer kokular, mevcut koku ile birleştiğinde ortama daha çirkin bir koku yayacaktır. Evde bulunan kokuları, bazı doğal yöntemler ile yok etmek mümkündür. Kimyasal içermeyen bu yöntemler, evde yaşayan aile fertlerinin rahat nefes almasını sağlar.

Evdeki Kötü Kokular Neden Kaynaklanır?

 evdeki kötü kokular

Evde oluşan kötü kokular; en çok yiyeceklerin muhafaza edildiği mutfaktan kaynaklanmaktadır. Buzdolabında uzun süre bekleyen yiyeceklerin bozulması, lavaboların borularında biriken yemek atıkları, evde koku oluşturan sebeplerin başında gelir. Ev ortamında sigara içmek, ev havalandırılsa dahi eşyaların sigara kokmasına sebep olacaktır. Yine banyo ve tuvaletlerin her gün düzenli temizlenmesi, kötü koku oluşumunu önler. Çalışan ve bütün günü dışarıda geçiren bireylerin, sürekli ev temizliği yapması mümkün değildir. Bu sebeple her gün düzenli yapılan bazı alışkanlıklar sayesinde, evde koku oluşması engellenebilir.

Evdeki Kötü Kokuları Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

evdeki kötü kokular

1- Özellikle buzdolabı temizliğine önem vermek ve evde biriken çöpü düzenli atmak kokuların büyük ölçüde azalmasını sağlar. Haftada bir defa buzdolabında bulunan yiyeceklerin kontrol edilmesi ve birkaç gün dolapta bekleyen yiyeceklerin dökülmesi koku oluşumunu önleyecektir. Buzdolabının bir köşesine yerleştirilen odun kömürü veya sirke de dolaptan koku yayılmasını engeller.

 

2- Mutfak ve banyoların giderine, sık çamaşır suyu dökülmesi ve ayda bir defa lavabo açıcı ürünler kullanılması gerekir. Lavaboların giderinde biriken yemek artıkları, bu sayede tamamen temizlenebilir. Borularda biriken yemek atıklarından sirke veya karbonat dökerek te kurtulmak mümkündür.

 

3-  Evde yer eden sigara kokusu için sigara içerken mum yakmak gerekir. Yakılan mum sigara dumanını çekecek ve kokunun eşyalara sinmesini engelleyecektir.

 

4- Yatak odasının penceresi her gün, en az yarım saat açılmalı ve yatılan oda mutlaka havalandırılmalıdır. Hem kokuyu önlemek hem gece uykusunda temiz hava ciğerlere çekilmek için yapılan bu alışkanlık, cilt güzelliği ve parlaklığı içinde önerilmektedir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+