Ev Kazalarında Hemen Yapılması Gerekenler

İstemeden her evde meydana gelebilen ev kazaları; uykusuzluk, dalgınlık ve aşırı yorgunluk sonucunda artmaktadır. Özellikle çocukların acele hareket etmesi ve dikkatsiz davranması sonucu ev kazası yaşaması kaçınılmaz olmaktadır. Ailelerin ev kazalarını nasıl önleyebileceği konusunda bilgi edinerek, gerekli tedbirleri alması kazaları minimuma indirecektir.  Alınan tüm önlemlere rağmen oluşan kaza sonrasında, her bireyin neler yapılabileceği konusunda bilgilenmesi, kaza sonrasında yapılacak müdahalenin gecikmesini önleyecektir.

ev-kazaları

En Çok Hangi Ev Kazaları Yaşanmaktadır?

En fazla yaşanan ev kazaları; yanıklar, kesikler, burkulmalar ve elektrik çarpmasıdır. Yanıkların en büyük sebebi ise ocaktaki çaydanlıktan dökülen sıcak sudur. Özellikle çocuklarda meydana gelen sıcak su yanıkları, ailenin dikkatsizliği sonucu oluşmaktadır. Kesikler ise mutfakta yemek hazırlayan kadınların sık yaşadığı bir ev kazasıdır. Düşme sonucu oluşan burkulmalar tüm aile fertleri tarafından yaşanabilmektedir. Elektrik çarpması ise evin tamamında bulunan prizlerde kaçak oluşması veya çocukların prizle oynaması sonucunda meydana gelir.

evkazalarıEv Kazaları Nasıl Önlenebilir?

Çaydanlıklar çocukların ulaşamayacağı arka ocaklara yerleştirilmelidir.

Mutfakta kullanılan bıçakların taşınmasında dikkatli davranılmalı ve çocukların eline makas, bıçak gibi kesici aletler verilmemelidir.

Özellikle yaşlıların merdiven inip çıkarken, dikkatli olması için acele ettirilmemelidir.

Evdeki prizlerde kaçak olup olmadığı elektrikçi çağırılarak kontrol ettirilmeli ve çocukların ulaşabileceği prizler kapalı prizler ile değiştirilmelidir.

Oluşan Ev Kazalarında Nasıl Müdahale Edilir?

evkazası

– En sık yaşanan ev kazası olarak, yanıklar ilk sırada yer alır. Yanan bölge, hemen soğuk suyun altına tutulmalıdır. Yanık oluşan sarmak, yanık acısını daha da artıracaktır.

– Kesiklerde ise kanayan bölge kalp hizasının üstünde tutulmalı ve aşırı kanama, hastaneye yetişene kadar engellenmelidir.

– Kırık ve burkulmalarda, burkulma olan bölge olabildiği kadar düz bir şekilde hareket ettirilmeden en yakın hastaneye ulaştırılmalıdır.

– Ev kazalarının içinde en tehlikelisinde, yani elektrik çarpmasında ise elektrik akımına kapılan kişiye yönelmek, yardım edeninde hayatını tehlikeye atar. Bu sebeple ilk olarak elektrikler şartelden kapatılmalıdır. Daha sonra hastanın bilincinin açık olup olmadığı kontrol edilir. Kalp atışında yavaşlama olan hastalara, kalp masajı yapılmalı ve kısa süre içinde hastaneye yetiştirilmelidir.

 

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+