Ev Dekorasyonu Yaparken Faydalı Bilgiler

Elbette ev hanımlarının vazgeçilmezi ev dekorasyonu sadece görüntü güzelliği olsun diye yapmak olmaz. Birazda olumlu tarafından bakıp hem hava temizliği yapıp hem de güzel görüntü elde etmenizi sağlayacak tüyoları bu yazımda bulabilirsiniz. Ev dekorasyonu yaparken herkes faydalı bilgilere ihtiyaç duymakta bunlardan birkaç tanesini anlatarak devam edelim.

ev dekorasyonu faydalı bilgiler

Dekoratif ve faydalı olacak tasarımların başında yer sorunu olanlar için birkaç tasarımdan bahsedelim. Bitkileri seviyor ama eviniz küçük olduğu için ufak bitkiler yada çiçekler beslemek zorunda kalıyorsanız; duvara yada tavana monte edilebilen saksı modelleri tam sizlik olacaktır. Ama saksı seçimi öncesi asıl önemli olan çiçek seçimidir.

Saksılara hangi çiçeği koyacaksınız?

*Çiçeğimiz hem ilgi çekici görüntüsü hem de faydaları ile nam salmış aloe vera bitkisidir. Çok fazla su ihtiyacı olmaması bakımını kolaylaştırır. Büyüyen çiçeğin yaprakları koparılıp, içinde ki sıvı özellikle hafif yanıklar ve yaraları iyileştirme özelliği nedeni ile solüsyon olarak kullanılabilir. Ayrıca bu geniş yapraklı bitki havayı temizleme gibi bir özelliği de var. Bu özellikleri evlerin vazgeçilmez dekoratif çiçeği olmasını sağlıyor.
hangi saksıya hangi çiçek
*Çiçeğimiz dış alanlarda görmeye alıştığımız ama ev içinde de dekoratif bir görüntü oluşturacak bir tür olan sarmaşıktır. Sarmaşığında sürekli yeşil kalan geniş yaprakları, havayı temizlemekte büyük rol oynar.
*Çiçeğimiz sağlığı tehdit eden maddelerden olan amonyak, benzen ve formaldehiti yok eden bir tür olan yelken çiçeğidir. Fazla su ihtiyacı olmayışı ve büyük açan kadife gibi çiçeği sayesinde en çok tercih edilen türlerdendir. NASA’nın hava temizliği konusunda üzerinde araştırmalar yaptığı bir türdür.

 

*Çiçeğimiz yine NASA’nın üzerinde araştırma yaptığı bir tür olan kurdele çiçeğidir. Kurdele çiçeği de yelken çiçeği gibi bazı kimyasalları yok etmeye yarayan bir çiçek türüdür. Havayı ksilen, toluen ve formaldehitten arındırabiliyor.

 

Duvara monte edilmiş ya da tavandan sarkan saksılarda yukarıda ki bitkileri yetiştirerek hem alan olarak hem de hava temizliği açısından faydasını göreceksiniz.

Dar alanlar da dekorasyon yaparken faydalı olabileceğini düşündüğümüz bir diğer tasarım ise yeni nesil çocuk odaları için yapılmış merdivenli ranzalardır. Normal merdivenler yardımı ile çocuklarınızın üst kata dahi çıkması kolay olacak. Ayrıca yerden tasarruf edeceksiniz.Yine dar alanlar için televizyonların ünite de olması yerine duvara monte edilmesi tavsiye edilmektedir. Ya da ben ne olursa olsun TV ünitesi kullanmak istiyorum diyorsanız, modaya ayak uydurup asimetrik duvara monte edilebilen ve fazla yer kaplamayan üniteler tercih edilebilir.

Orta sehpa seçimlerinizde katlanabilir, duvara monteli katlanabilir tarzlar ya da daha dekoratif küçük sehpa seçimleri avantajlı olacaktır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+