Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı, korunmasız girilen cinsel ilişkiden sonra hamile kalmayı engelleyen bir doğum kontrol ilacıdır. İsminden dolayı sadece ertesi gün işe yarayacağı düşünülse de ilişkiden sonra 72 saat boyunca etkilidir. Ancak, etkisi ne kadar erken alınırsa o kadar artar. Amerika’nın bazı eyaletlerinde reçetesiz satılmasa da ülkemizde eczanelerden reçetesiz olarak temin edilebilmektedir. İstenmeyen gebelikleri önlemeyi amaçlayan ilaç, oldukça fazla satmaktadır. Bu ilaç hamile kaldıktan sonra bebeğin düşmesini değil, hamile kalmayı önlemektedir.

999

Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar?

İstenmeyen hamileliklerin çoğu korunma yöntemlerinin kullanılmamasından veya prezervatifin yırtılmasından kaynaklanmaktadır. Bu hap ile böyle bir tehlike söz konusu olduğunda, gebelik riskini ortadan kaldırmak mümkündür. Bu haplar yüksek dozda hormon içermektedir. Yüksek doz hormon yüklenmesindeki amaç, embriyonun rahim içinde yerleşmesine mani olmaktır. Gebe kalmayı engellemek için hormon alınmasının sebebi,hamilelik için gerekli olan doğal hormonal dengeyi bozarak yumurtlamayı geciktirmek ya da rahim zarında düzensizliğe neden olarak embriyonun tutunmasını engellemektir. İlişkiden ne kadar az süre sonra alınırsa o kadar etkilidir. Bu ilacın ülkemizde 2 markası mevcuttur ve eczanelerden kolayca edinilebilir. Küçük yaşlarda anne olmayı engellediği için mecbur kalınınca kullanılabilecek bir doğum kontrol yöntemidir.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

İstenmeyen bir ilişki yaşandığında, korunma yöntemlerinden biri kullanılmadığında ya da yöntemden emin olunmadıysa ertesi gün hapı kullanılabilir. Mümkün olan en kısa zamanda ilacın alınmasında fayda vardır. Bu yöntemle istenmeyen gebeliği %97 oranında engellemek mümkündür. Fakat yumurtlama dönemine denk gelen cinsel ilişkide başarı yüzdesi daha düşüktür.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkisi Var mıdır?

Ertesi gün hapı kullanıldığı ay, adet kanamasının normal tarihinden biraz daha erken gelmesi mümkündür. Bunun dışında en sık karşılaşılan şikâyet bulantı ve kusmadır. Bulantı ve kusmanın önüne geçmek için tok karnına alınabilir ya da ilacı almadan yarım saat önce bulantı giderici bir ilaç kullanılabilir. İlacın alımından hemen sonra kusulması halinde dozun tekrar edilmesi gereklidir. Yan etkilere ilave olarak baş ağrısı, halsizlik ve karın ağrısı sayılabilir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+