Enflasyonun Etkileri

Enflasyonun Etkileri

Enflasyonun günlük hayata olan etkisi her zaman vardır. Ekonomide istihdam ve genel fiyatların düzeyi yükselmekle beraber, girişimcilerin kâr oranları artmakta ve ekonomik kaynakların kullanılışını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Gelir dağılımı enflasyonla bozulabilir. Bu bozulma ile zararına satışlar başlayabilir. Bu durum aynı zamanda toplumlarında yararınadır. Enflasyon, zengini daha güçlü, fakiri ise daha fakir hale getirmektedir. Orta sınıfı ise küçülterek tüm dengeleri bozabilir. Aynı zamanda fiyat mekanizmasını bozduğundan, ekonomide akılcı çözüme varan değerlerin etkilenmesine de neden olmaktadır. Bu yüzden sanayi malları değil, arsa gibi taşınmaz mallar yüksek prim yapabilir. Bu faiz oranları mevcut paranın değer kaybını karşılayamayacak düzeye geleceğinden, tasarruf azalır. Tasarrufun azalışı da fiziksel yatırımların azalması anlamına gelmekte ve tüketimi arttırıcı faaliyetlerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Sonuç olarak da fiyatların yükselmesine neden olan bu durum birçok kişiyi mağdur edebilir. Dış ticaret bakımından da olumsuz etkilere sebep olan enflasyon, yaşanılan ülkede dış ticaret dengelerini bozar. Bu bozulmadan etkilenen ekonomide kaos ortamları oluşabilir. İthal mal fiyatlarının değişmemesi ve iç fiyatların yükselmesi gibi sonuçlara neden olabilmektedir. Bundan kaynaklanan ve ihraç edilen malların fiyatları, yabancılar tarafından sıcak karşılanmayacağı için tüm dengeler bozulabilir. Turistlerde azalma ve yabancı ülkelere gitmek isteyenlerde artış görülebilir. Sermaye mallarının sağlanmasını da zorlaştıracak olan bu durum sonrasında yatırımcılar zor günler yaşamaktadır. Çözümü ise devalüasyon ya da ithalatı daraltıcı yöntemler olmaktadır. Piyasalardaki daralma nedeniyle pek çok kişi kredi notu sorgulama işlemine başlamıştır, buda pek çok kişinin finansal yönden zor durumda olduğunu göstermektedir. Sizlerde kredi notu öğrenme işlemini rahatlıkla yapabilir ve kredi durumunuzu gözlemleyebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen durumların ortaya çıkmaması adına kaynakların kullanımı yönünde çeşitli tedbirler alınabilir. Ülkeler yatırım politikalarını değiştirerek zararı en aza indirmeye çalışabilir. Maliyet hesapları saptanamayacağından yatırımlar makine alanlarına yönelebilir. Bunun sebebi sanayi yatırımlarının üretime geçmesini sağlamaktır. Bu süre içerisinde ne olacağı belli olmadığından iş alanlarında güvensizlik hissi oluşmaktadır. Yatırımcılar sanayiye yönelen yatırımlarda hangi hammaddeye sahip olma konusunda da tereddüt yaşayabilmektedir. Yatırımcıların cesaretini olumsuz yönde etkileyecek olan bu alandaki gelişmeler yakından takip edilmeli ve gereken tedbirler alınarak enflasyondan en az nasıl etkilenilir sorusuna cevap aranmalıdır. Ülke olarak bizde önceki dönemlerde aynı sorunları yaşamış bulunuyoruz. Şahıslar da bu durumdan etkileneceğinden farklı kredi yöntemlerine gidecektir. Fakat sürekli olarak kredi kullanım talepleri yüzünden kredi notu düşük olmasıyla karşılaşacak ya da kredi notu sorgulaması yaparken bu durumun farkına varacaktır.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+