Emzirmek ve Zararlı Yiyecekler

Bebeğin anne karnında beslenmesi gelişiminde çok önemlidir. Günün herhangi bir döneminde bir bardak süt içmek gereklidir. Bir avuç fındık ceviz badem de fındık yenmelidir. Hamilelikte su tüketimi çok önemlidir. Bol bol su içilmeli, en az üç buçuk dört litre su tüketilmelidir. Sıvı desteği gebelikte en önemli şeydir.

Tüketilmesi Gereken Altın Yiyecekler

Bu yiyeceklerin başında balık geliyor çünkü balık daha anne karnındayken çocuğun zeka gelişimine büyük katkı sağlıyor. Haftanın iki yada üç günü mutlaka balık yenmeli özellikle somon, palamut ve çupra tüketilmelidir. Ancak balık tüketimi genellikle hamile bayanlar için önerilir. Emzirme döneminde büyük balıklar yenmemelidir.

Şifa Sebzelerde

Özellikle ıspanak, marul, soğan ve yeşil nane özellikle tercih edilmesi gereken sebzelerdendir. Haşlandıktan sonra üstü limonlu bir sosla haftanın 2-3  günü yenilirse bebeğin zekası müthiş derecede artar. Kemikleri ve kan akımını yeşil sebzeler etkiler. Yeşilliklerin hepsi birbirinden faydalıdır ancak gebe ve emziren anneler limon tüketirken çok dikkatli olmaları gerekir çünkü fazlası midede ekşimelere ve ve bir takım başka rahatsızlıklara neden olabilir. Hamilelerin limonu salatayla birlikte tüketmeleri gerekiyor. Bu tansiyonun ve asidin dengelenmesini sağlar. Yalnızca sebzeleri değil meyveleri tüketirken de çok dikkatli olunması gerekiyor. Özellikle uzmanlar içine su bulunduğu için bol bol karpuz ve kavun tüketmeleri gerektiğini söylüyor.

Emzirmek ve Zararlı Yiyecekler

Hamilelerin ve emziren annelerin uzak durması gereken yiyecekler var. Örneğin çiğ köfte, suşi, kokoreç ve midye bu yiyeceklerden bazıları. Zehirlenme riski taşıdığı için ve çiğ oldukları için önerilmezler.

emzirmek ve zararlı besinler

Emzirme dönemi çok özel dönemlerdir. Kadınlar için gerçekten özenmeleri gereken hem bebekler için hem kendileri için, çok sağlıklı, çok kritik çok kırılgan dönemlerdir. Gebelik döneminde aldıklarım kiloları vermek isteyen anneler çocuğun sağlığını emzirme döneminde etkileyebilirler. Hatta bazı anneler bu kilolardan dolayı depresyona dahi girebiliyorlar.

emzirme ve besin

Bunun için eğer bir kadın güzel süt üretiyor, çocuğu güzel büyüyor ise ilk bir ay, iki ay diyet yapılmamalı. Bebek büyüsün güzel emme becerisini kazansın ondan sonra anne anne hafif hafif sınırlama yapabilir yediklerine. Hamilelikte alınan kilolar var ya işte o depoları kullanacaklar emzirme döneminde. Kadın günde 1 litre süt üretiyorsa bunun için fazladan beslenmesi gerekir tabii ki. Ama hepsini dışarıdan almasına gerek yok bir kısmını depodan, yani cepten yiyebilir. Her ay birer kilo vererek, hamilelikte aldığı 5 kg’ı emziren bir kadın verebilir. Ayda 1 kg en fazla 2 kg verebilir. Ama 2 kg’dan fazla vermek tehlikeli olabilir. Annelerimiz çok dikkat etmeli ayda 300 gram, 400 gram, 500  gram aldığını görsün bebeğin ondan sonra 1 kg 2 kg zayıflayabilirler.

 

Yürüyüş anneler ve emziren kadınlar için çok önemlidir. Aktiviteler çok önemlidir. Sokağa çıkılmalı yürüyüş yapılmalıdır. Bol şekerli içeceklerden, yiyeceklerden uzak durulmalı. Özellikle tatlılardan baklava, şekerli gıdalar gibi yiyeceklerden uzak durulmalı. Şekersiz çaylar, ihlamur çayları, süt içilebilir ve sıvı takviyesi bu şekilde sağlanabilir. Yağsız süt içmek zayıflamak isteyen emziren anneler için tavsiye edilir. Bir yılda sadece yağsız sütten uzak durmak kadını 2 buçuk kilo almaktan kurtarır.Hamilelerin beslenmesinde bir de doğru bilinen yanlışlar vardır. Maydanozu kaynatın suyunu için gibi. Bu mesela suyu çok fazla attığı için böbrekleri kötü yönde etkiler.

 

*Son olarak her ne olursa olsun doktorunuza ve bir diyetisyene danışmadan beslenmenizle ilgili radikal kararlar almayınız.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+