Eğitim Öğretim Harcamalarında Yapılan Yeni Düzenleme

Bu yıl dershanelerin kapatılması ve birçok dershanenin özel okula dönüştürülmesi sebebi ile öğrencilerin büyük çoğunluğu kendi okullarından özel okula dönüşen dershanelere geçiş yapmıştır. Devletin özel okullara verdiği teşvik çıktığında ise ailelere yine oldukça yüklü bir miktar ödeme tutarı kalmaktadır. Bu tutarı ödemekte zorlanan ailelerin çoğu ise bankalara başvurarak çocukları için Eğitim Öğretim Kredisi çekmektedir. Fakat bu kredilere daha önceden uygulanan 9 aylık vade şartı sebebi ile her ay ödenmesi gereken yüklü miktar, yine ailelerin zorlanmasına sebep olmaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK), vatandaşların zorlanmadan Eğitim öğretim kredilerini ödeyebilmesi amacı ile Banka Kartlarına ve Kredi Kartlarına yeni düzenleme getirmiştir. Resmi Gazete de yayınlanan bu düzenleme ile Eğitim Öğretim Kredilerindeki vade 12 aya çıkartılmıştır. Daha önce 36 ay vade uygulanan eğitim için çekilen tüketici kredilerine ise her hangi bir vade şartı eklenmemiştir.

004

Eğitim Kredileri İçin Düzenleme Ne Zaman Uygulanacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun internet sitesinden yayınlanan değişiklikle önümüzdeki yıl çekilen Eğitim ve Öğretim Harcamaları kredisi artık 12 ay vade ile çekilebilecektir. Bu yıl çekilen mevcut kredilerin ise bankalara başvurularak yapılan yeni düzenlemeye göre değiştirilmesi mümkün olur. Henüz yeni açıklanan değişikliğin uygulanması için Resmi Gazetede yayınlanması gerekmektedir. Daha önce çocuğunu özel kolejlere gönderen ve oldukça zorlanan ailelerin girişimi neticesinde yapılan değişiklik, özellikle birden fazla çocuğu bulunan ve evinden çok uzak okullarda okuması gereken çocukların ailelerinde büyük bir umut oluşturmuştur.

Banka Kartlarına Ve Kredi Kartlarına Yapılan Diğer Düzenlemeler

Yeni düzenleme ile Eğitim ve Öğretim harcamalarının dışında, mobilya ve beyaz eşya harcamalarında uygulanan 9 ay taksit sınırlaması da 12 aya çıkartılmıştır. Mal ve hizmetlere uygulanan taksit ise kaldırılmıştır. Yeni yapılan bu düzenleme ile tüketici kredilerindeki taksit sınırlaması da kaldırılmıştır. En son 2014 yılında yapılan bankacılık düzenlemeleri neticesinde taksitli alışverişlerin oldukça düşmesi ve cari açığın giderek artması ekonomide yeni önlemleri beraberinde getirmiştir. Bu düzenlemeler ile oluşan cari açığın önüne geçilmesi hedeflenmektedir.  0001-001

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+