Düşünce Gücü

Düşünce gücü, insanda bedensel ve ruhsal rahatlama sağlamaktadır. Bu rahatlama vücudumuzda bulunan hormonların daha iyi üremesi ve çalışması için gereklidir. Düşünce gücü üzerinde birçok araştırma yapılmıştır. Düşünmek Allah’ın insanlara verdiği yeteneklerin en başında yer almaktadır. İnsan düşündükçe zekâsı ve bilgisi daha çok artmaktadır.  Ünlü Fransız düşünürün söylediği gibi “Düşünüyorum öyleyse varım.” sözü de düşünce gücünün ne kadar önemli olduğunu kanıtlamaktadır. Birey düşünürken pozitif ve negatif düşünce yollarına başvurur. Pozitif düşünerek kendisini dünyanın en mutlu, sağlıklı, başarılı, zeki bir bireyi yapabilir. Tam tersi düşüncelerle yani negatif düşünerek bütün olumsuzlukları kendi üzerinde de toplayabilir.

088

Pozitif Düşünce

Birey ne kadar pozitif düşünürse kendini bir o kadar daha iyi hissedecektir. Örneğin sürekli başı dönen bir kişi düşünce gücüyle başının dönmediğini kendisine telkinlerde bulunarak baş dönmesi ataklarından kurtulabilir. Ne zaman ki aklına başının döneceği hissini getirirse olumsuz düşünce gücü o an baş dönmesinin başlamasına sebep olacaktır. Birey pozitif düşünerek psikolojik olarak kendini rahatlamış, zinde ve daha huzurlu hissedecektir. Misal bir insan yakalanmış olduğu kanser gibi tedavisi zor olan bir hastalığı düşünce gücü ile yenebilir. Doktorların moralinizi her zaman yüksek tutun demesindeki amaç bundan dolayıdır. Bu sebeple beyin iyi yönde kullanılmalı ki iyi sonuçlar alınabilsin.

Negatif Düşünce

Bireyin hayat felsefesi her zaman iyi düşünmek olursa negatif düşüncelerin beden ve ruh sağlığını bozmaya gücü yetmeyecektir. Beynimizden salgılanan bir takım hormonlar vardır. Bunlar dopamin, melatonin, serotonin, endorfin gibi hormonlardır ve ruh halinde önemli rol oynamaktadır. Bu hormonları vücudun üretebilmesi kişinin düşünce gücü ile doğru orantılıdır. Birey kendini kötü hissettiğinde, moralinin kötü olduğu zamanlarda vücudu (bedeni) dopamin kaybetmiştir, bu dopamin miktarını eski haline getirebilmesi için negatif düşüncelerden arınması gerekmektedir. Melatonin mutluluk hormonudur, günlük üretimi oldukça azdır. Bu hormonu arttırmak için düşünce gücü ile telkinler yapılmalıdır. Düşünce gücü ile insan sağlığı dışında da birçok alanda çalışmalar yapılmaktadır. Günümüzde kullandığımız teknolojik eşyaların hepsi düşünce gücünün ürünüdür. İnsan önce düşünür, hayal eder ve sonra gerçekleştirir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+