Doğal Gaz Faturasını Düşürmenin Yolları

Ülkemizin kışı en şiddetli yaşayan ülkeler arasındadır. Bu da kış ayalarında doğal gaz faturasının oldukça kabarmasına sebep olur. Son yıllarda doğal gaza uygulanan zamlar ise birçok ailenin kışı üşüyerek geçirmesine hatta tekrar sobaya dönüş yapmasına sebep olmaktadır. Oysa doğal gaz faturalarının düşürülebilmesi için evde bazı önlemler almak gerekir. Küçük gibi görünen fakat ay sonunda doğal gaz faturasının düşmesini sağlayan bu öneriler, daha fazla ısınmanızı da sağlayacaktır. Evinizde ve alışkanlıklarınızda yapmanız gereken bu değişiklikler oldukça kolaydır.

003

Yoğuşmalı Kombiler Daha Az Yakar

Sonradan doğal gaza geçirilen dairelerde, nedense genellikle normal kombiler kullanılmaktadır. Oysa yoğuşmalı kombiler, normal kombilerden çok daha az yakar. Aynı enerjiyi iki defa kullanan yoğuşmalı kombiler, genellikle metre karesi büyük evler için önerilmektedir. Normal kombiler ile arasında fazla bir fiyat farkı bulunmayan yoğuşmalı kombiler, evin daha az paraya daha fazla ısınmasını sağlamaktadır.

Kış Aylarında Estetikten Çok Rahatlık Önemlidir

Bazı aileler evin daha güzel yerleşmesi sebebi ile doğal gaz peteklerinin önüne eşya yerleştirmektedir. Isının önünü kesen bu alışkanlık, doğal gazın fazladan yanmasına ve evde yaşayanların üşümesine sebep olur. Peteklerin önü açılmalı, hatta peteklerin üzerine gelen perdelerin kısa seçilmesine özen gösterilmelidir. Böylece ısı eve eşit olarak rahatça dağılacaktır.

Kapı Ve Pencerelere Silikon Çekilmelidir

Özellikle birkaç yıl önce yapılan evlerde, kapıların ve pencerelerin etrafı büyük boşluklar ile doludur. Doğal gazı ne kadar fazla yakarsanız yakın, bu açıklardan gelen soğuk hava, evin sürekli soğumasına sebep olmaktadır. Bu sebeple silikon jeller veya hazır satılan plastik yapışkanlardan kullanarak, kapı ve pencere kenarları sıkıca kapatılmalıdır. İmkânı olanların çift cam taktırması da ısıyı evde muhafaza edecektir.

Doğal Gazı Aç Kapa Yapmayın

Doğal gazı, gün içinde kapatıp akşamları açan aileler bulunmaktadır. Fakat sürekli aç kapa yapmak, yeni açıldığında kombinin daha fazla enerji harcayarak evi ısıtmasına sebep olur. Bu sebeple sürekli düşük ayarda kombiyi açık bırakmak, daha az enerji yakmanızı sağlayacaktır. Böylece kombinin ısısı sabit kalarak evin daha az para ile ısınmasını sağlar.

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+