Dış Görünüş Önemli midir?

Çağımızın vebası, dış görünüş ve onun önemi. Öyle çok yazılıp çizilecek bir konu da sayılmaz aslında… Kim için, ne önemli? Neyi, kim için önemsiyoruz mesele bu.

Veba dedim, ayıp mı ettim bilemiyorum. Hastalık gibi yayılıyor aramızda… Dış görünüş önemli midir diye bir soru bile kalmadı aslında. Önemli elbette! Sen önemsemesen karşındaki insan önemsiyor. Önce ayakkabına bakıyor mesela, sonra kokuna… Kadınsan, çantanın markasına bakıyor. Üstündekinin hangi sezon ürünü olduğuna kadar inceliyor seni! Eskiden ayıp derlerdi böyle şeylere. İnsanin önce gözlerine bakılmalı denirdi. Şimdi en son ağzınızdan çıkana önem veriliyor.

dış görünüş önemli miHayır dediğinizi duyar gibiyim. ” Hayır, ben öyle düşünmüyorum.” Tabii ya, ilk intibâyı hiç önemsemiyorsunuz. Mesela karşı cinsten biriyle ilk buluşmaya giderken en güzel parfümünüzü kullanmıyor, en güzel saatinizi takmıyorsunuz. Sahi ya, hiç birimiz dış görünüşe önem vermiyoruz değil mi? Siz mesela, birine sadece kalbi güzel diye bağlandınız mı? Kalbi güzel diye sevdiğiniz birileri var mı? Vardır tabii, ama ben sadece kalp güzelliği olan insanlardan bahsediyorum.
Birbirimizi o, bu, şu demeden renklerimize ve memleketlerimize göre yargılamadan, kıyafetine bakmadan farklarımızı gözetmeden sevebiliyor muyuz sizce?

Kalplerimiz kapkara diyemem, ayıp edemem bizlere. Ama çok da beyaz sayılmaz değil mi? Grileştik mi yavaş yavaş…
Unuttuk mu birbirimizi görünen değil de görünmeyen yanlarımızla keşfedip kabul edip sevmeyi? Unuttuk! Kandırmayalım birbirimizi. Tartışmayalım da bu konuyu artık. Önemsiyoruz işte. Üstünde şu marka ayakkabı var, şu kadar güzel kokuyor demeyi bırakıp şöyle güzel konuşup, şöyle iyi niyetli diye tanıyana kadar tüketiyoruz birbirimizi. Kalamadık bir arada, grilendik renklerimiz eşitlene kadar…

 

Şimdi oturup sorgularsınız kendinizi, bir dakika belki beş dakika. Ama sonra? Devam edersiniz dışınızı süslemeyi. Ben yapmıyor muyum? Ben de yapıyorum, herkes birbirinden cesaret alıyor zaten. Hepimiz herkesleşmeye öyle bayılıyoruz ki! Birbirimize benzemelerimiz de bu dış görünüş merakından, ne yapsak da birileri için güzel görünsek, sonra da bunu kendimiz için yaptığımıza inandırsak kendimizi.
Kalpleri unutmadan tükenmeden yalnızca insan olduğu için birbirimizi sevdiğimiz günleri görme umudu ile…

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+