Dikkat dağınıklığı Olan Çocuklar İçin Zihin Açan Besin Takviyeleri Nelerdir?

Çocuklarda ve yetişkinlerde sık görülen dikkat dağınıklığı nasıl önlenir? Büyüklerde aşırı yoğun çalışma ve stresin etkili olduğu, çocuklarda ise besin eksikliğinden kaynaklanan dikkat dağınıklığını, günlük tüketilen birkaç besin takviyesi ile düzeltmek mümkündür. Aşırı yemek yemek, bu sorun için çözüm olmayacaktır. Vücudun ihtiyacı olan ve sinir sistemini dengeleyen bazı besinler bulunur. Enerji veren ve sinir sistemini dengeleyen bu besinlerin içinde demir ve B vitamini türleri yoğun olarak bulunur. Yetişkinlerde, gelecekte oluşabilecek Alzheimer gibi olası hastalıkların da önüne geçmek için besin takviyeleri ile erkenden bazı önlemler almak gerekir.

 

Ceviz Beyin Gücünü Artırır mı?

Hep söylenir ya’’ besinler hangi organa benziyorsa, o organ için faydalıdır’’ diye ceviz de minyatür bir beyin şeklindedir. Her sabah kahvaltı sırasında iki adet ceviz yemek okul dönemindeki çocukların unutkanlık problemine çözüm olmaktadır.  Önceden kırılan ceviz yerine, her sabah düzenli olarak kırılarak tüketilen ceviz, taze olacak ve vitamin içeriğini kaybetmeden tüketilecektir.

ceviz-beyin

Balık Ve Balık Yağı Dikkat Dağınıklığını Önler mi?balık-balıkyağı

Özellikle yağlı balıklar; istavrit, çipura ve levrek çocukların hızlı büyümesi ve beyin gelişimi için oldukça faydalıdır. Haftada iki gün bu balıklardan oluşan bir akşam yemeği, çocukların ve büyüklerin beyin sağlığı için yararlıdır. Bu balıkları buğulama ve ızgara olarak, az yağlı pişirmek besin değerini kaybetmeden tüketmek için gereklidir. Taze balık tüketemeyenler için omega 3 içeren balık yağları çözüm olmaktadır.

Portakal Suyu Beyin Gücünü Artırır mı?

portakalsuyu-beyin-gücüKış aylarında, yoğun ders çalışan ve yaşına göre değişik sınavlara hazırlanan çocuklar için taze sıkılmış portakal suyu enerji verecek ve beyni dinlendirecektir. Günde üç bardak portakal suyu zihni açar, bağışıklık sistemini güçlendirir ve enerji verir.

Yumurta Beyni Güçlendirir mi?

yumurata-beyin gücüYüksek oranda protein içeren yumurta, beyin sağlığı için gerekli olan bir besindir. Her gün düzenli olarak bir adet yumurta tüketmek, kemik gelişimini hızlandırır ve çocukların unutkanlık problemini çözer. Birden fazla yumurta tüketen bireylerin, yumurtanın sarısı yerine, daha yüksek protein içeren beyaz bölümünü yemesi önerilmektedir.

 

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+