Çocuklarda Görülen Kardeş Kıskançlığı

Büyük küçük her bireyde görülen kıskançlık duygusu, çocuklarda biraz daha ileri boyutlardadır. Özellikle aralarında çok az yaş farkı olan çocukların, bir birini daha fazla kıskanması normaldir. Dünyaya gelen kardeşten sonra, çocuğun hareketleri ve tavırları değişmeye başlar. Büyük kardeş, çoğu zaman kendinden küçük kardeşinin hareketlerini taklit ederek, dikkat çekmeye gayret gösterir. Kardeşi dünyaya gelene kadar ailedeki tüm ilginin büyük çocukta olması ve anne-babanın ilgisinin bir anda başka tarafa kayması, çocuğun hayatında büyük değişiklikler yapmaktadır. Bu sebeple de ilk zamanlar, yeni durumu kabul etmesi oldukça zor olacaktır.

ddd

Kardeşini Kıskanan Çocuk Nasıl Tepkiler Verir?

Kardeşini kıskanan çocukta, ilk olarak farklı davranışlar oluşur. Kişiliği ve hareketleri değişir hatta altını ıslatma, parmak emme, bebek gibi konuşma, aşırı yaramazlık, öfke nöbetleri, saldırganlık görülebilir. Aile durumu geç fark ettiğinde ise bazı çocuklar kardeşine zarar verebilmektedir. Henüz hamilelik döneminde, çocuğa kardeşin ne demek olduğu kapsamlı bir şekilde anlatılmalı ve yeni doğacak kardeşi bekleme süresinde, onunda heyecan duyması sağlanmalıdır.

Kardeşini Kıskanan Çocuğa Nasıl Yaklaşmak Gerekir?

Yeni doğan bebeği, büyük kardeşin büyük bir mutlulukla karşılamasını beklemek doğru olmaz. Çünkü henüz kendisi de küçük olan çocuk, bir süre yeni durumu kabul etmekte zorlanacaktır.

1- Anne ve babanın aynı anda küçük bebeğe yönelmesi, onunla ilgilenmesi, büyük kardeşin içinde fırtınalar kopartacaktır. Bu sebeple anne bebekle ilgilenirken, baba büyük kardeş ile ilgilenmelidir.

2- Bebeğe, büyük kardeşin oyuncakları veya şahsi eşyaları verilirken, onun fikri mutlaka sorulmalıdır.

3- Sen artık büyüdün, kardeşin küçük sen fedakârlık yapmalısın gibi telkinler vermek, büyük kardeşin üzülmesine sebep olur. Arada kaç yaş fark olursa olsun, büyük kardeşin de henüz çocuk olduğu asla unutulmamalıdır.

4- Yeni dünyaya gelen kardeşten sonra, çocuğun duygu dünyasında meydana gelen değişiklikler gözlemlenmeli ve altını ıslatan, parmağını emen, bebeksi hareketler yapan veya kusma nöbetleri geçiren çocuğa, asla bağırıp sert tepkiler verilmemelidir.

5- Anlaşmazlık anında, genellikle büyük çocuktan fedakârlık yapması beklenir. ‘’Sen ablasın, sen abisin’’ gibi telkinler verilir. Oysa her ikisinin de çocuk olduğu unutulmamalıdır.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+