Çocuklarda Alerji

Günümüzde annelerin en çok şikâyet ettiği çocuk hastalıklarının başında alerjik rahatsızlıklar gelmektedir. Doğumundan itibaren şampuanlarla, yumuşatıcılarla tanışan bebekte zamanla bazı uyaranlara karşı tepkiler doğmaya başlamaktadır. Alerji, vücudun bağışıklık sisteminin etrafta bulunan ve zararı olmayan maddelere karşı anormal bir şekilde reaksiyon vermesi olarak tanımlanabilir. Alerjik rahatsızlıklarda genetik faktörler rol oynamaktadır. Eğer anne ya da babada alerjik bir yapı varsa çocuğun da böyle olma ihtimali yüksektir. Çocuklarda alerjiye neden olacak şeyler oldukça fazladır. Ev tozu akarları, polenler, sigara dumanı, hava kirliliği, soğuk hava, rüzgârlı hava, keskin kokular, evcil hayvanların tüyleri gibi birçok faktör alerjiyi tetikleyebilmektedir.

477

Çocuğun Alerjik Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Çocuk bazen yıllarca gereksiz yere antibiyotik kullanmak zorunda kalabilir. Dikkatli bir takiple çocuğun alerjik olduğunu anlamak mümkündür. Yeni döşenmiş bir eve gidildiğinde halıların havı, mobilyaların yeni boya kokusu yüzünden öksürüyorsa, bahar aylarında bu şikâyetlerinde artış yaşanıyorsa, ummadık zamanlarda öksürük ve hapşırık krizine giriyorsa, vücudunda zaman zaman kırmızı döküntüler oluşuyorsa çocuğa mutlaka alerji testi yaptırılmalıdır. Çoğu çocukta ev tozlarına karşı alerji görülmektedir. Hatta giydiği kıyafetler bile alerjisini tetikleyebilir. Evde sık sık toz alarak, hapa filtreli elektrikli süpürge kullanarak, çocuk odalarından kitaplık gibi toz toplamaya müsait çok parçalı eşyaları çıkararak, bahar aylarında ormanlık alanlardan uzak durmaya çalışarak önlem alınabilir.

Çocuk Alerjisinin Teşhisi Ve Tedavisi

Çocukta bazı şeylere karşı gelişen reaksiyonlar fark edilirse derhal bir uzmana başvurulmalıdır. Hekim önce kan testi, daha sonra çeşitli alerji testlerinin yapılmasını isteyecektir. Kan testleri çocuğun alerjik olup olmadığını gösterecektir. Diğer testlerle nelere alerjisinin olduğu belirlenir. Bundan sonra doktor, çeşitli alerji ilaçları verecek ve önerilerde bulunacaktır. Ev akarlarına alerjisi olan bir çocuğun odası oldukça yalın olmalıdır. Az eşya daha az toz demektir. Odasındaki her şeyin yıkanabilir olmasına dikkat edilmelidir. Kışın odanın havasının nemli tutulması gereklidir. Polen alerjisi olanların bahar aylarında özellikle sabah saatlerinde dışarı çıkmaması önerilir. Bu saatler, polenlerin havada en yoğun olduğu saatlerdir. Çocuğun neye alerjisinin olduğunun bilinmesi, gerekli önlemleri almak açısından önemlidir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+