Çocuklar İçin Anaokulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Hayat becerisinin temeli anaokuludur. Anne babalar tarafından, geniş araştırmalar sonucunda seçilen anaokulları, çocuğun zekâ gelişimini destekler, becerilerini geliştirir ve sosyalleşmesine katkı sağlar. Doğduğu andan itibaren annesine ve bazen de bakıcısına bağlı yaşayan çocuk için okul hayatı ilk etapta zor gelecektir. Fakat bir süre anaokuluna devam eden çocuk için ev hayatı monoton ve sıkıcı gelir. Çocuk hayat becerisini ve değişik insanlar ile kurulan iletişim şeklini, anaokulunda yaşıtları ile birlikte öğrenir. Bu sebeple anaokulu seçerken okulun eğitim sistemi kadar, okulda görevli öğretmenlerde dikkatle seçilmelidir.

anaokulu seçimi1

Çocuk İçin Seçilen Anaokulunda Görevli Öğretmenlerin Tutumu

Hem sosyal becerileri geliştiren hem öğrenme çağındaki çocuklara değişik bilgileri yeni öğrenme tekniklerine göre öğreten öğretmenlerin görev aldığı anaokulları, çocuklar için idealdir. Son yıllarda yapılan araştırmaların sonucuna göre zekâ gelişiminde 0-3 yaşın önemi fark edilmiştir. Bu yaşlarda hatta 7 yaşına kadar olan süreçte, öğretici ve araştırıcı yetiştirilen çocuklar, ileriki yıllarda eğitimini çok daha başarılı olarak devam ettirecektir. Okul hayatının başlangıcı olan anaokulları, çocuğun ileriki başarısında çok önemli olur. Anaokulu seçilirken ilk olarak öğretmen araştırılmalıdır.

Kalabalık Sınıflar Çocuğun Eğitimden Çok Eğlenmesini Sağlar

Tüm okullarda, sınıf mevcudu çok önemlidir. Özellikle anaokullarında yaşı küçük çocukları koruyacak ve yönlendirecek öğretmen, daha büyük öneme sahiptir. Anaokullarında ideal sınıf mevcudu 10’dur. Bu orandan fazla çocuk, öğretmenin yetersiz kalmasını sağlar ve çocuğa fazla bir katkısı olmaz. Yine sınıf mevcudu kadar, okulun iç donanımı araştırılmalı ve çocukların eğitimi için gerekli materyallerin olup olmadığı dikkate alınmalıdır.

anaokulu seçimi2

 

Çocuk İçin Seçilen Anaokulunun Hijyen Şartları Araştırılmalıdır

Yaşı küçük olduğu için bünyesi zayıf olan ve ev dışındaki hayata yeni uyum sağlamaya çalışan çocukların, hijyen kurallarına dikkat etmeyen anaokullarında sık hasta olması kaçınılmazdır. Çocuk günün büyük kısmını anaokulunda geçireceği için sınıfların temizliği, hastalanan çocuklara gösterilen hassasiyet iyice araştırılmalıdır. Sınıfa grip, nezle, gibi bulaşıcı hastalıkla gelen çocukların, hastalığı diğerine geçirmesi kaçınılmazdır. Hava, tükürük veya besinler yolu ile hastalık kısa sürede sınıftaki tüm çocuklara yayılır. Çocuğun sık hastalanmaması için hijyen kurallarına dikkat eden ve öğrencilere gereken özeni gösteren ana okulları tercih edilmelidir.

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+