Çocuğun Küfür Etmesi

Dünya üzerinde kuşkusuz, argo kelimeleri en çok kullanan, en çok küfür eden ülke Türkiye’dir. Bu tespiti yapmak çok da zor değil. Bunun için sosyal deneyler yapmanıza da gerek yok. Sadece sokağa çıkın ve etrafınızda dönen konuşmalara kulak kabartın. Milletimizde ağzı küfürle açmak bir alışkanlık, refleks haline gelmiş durumda.
 
Özellikle ülkemizdeki erkeklerin savunduğu yanlış bir düşünce var. “Küfür bir jargondur. Küfür etmeyen erkeğe adam denmez. Küfür etmek bir erkeğin her şeyidir. Erkek dediğin, kızdığı zaman basacak küfrü!” Hatta namus namına elini kana bulamaya hazır olan, ailesine bu kadar düşkün olan erkeklerin küfürler genellikle nedense kadınları hedef tahtası yapıyor. Böyle insanların çocukları da genellikle kendilerine benziyor.
 
Çocuklar yarınımızın anne – babaları olacaklar.
 
Annesinden, babasından, yakınlarından, arkadaşlarından veya en basiti sokakta gördüğü sinirli bir adamdan şiddet dolu küfürler işiten çocuklar böyle şeyleri beyinlerine kazırlar. Bunun sonucunda kendilerine karşı da benzer bir davranış sergilendiğinde, benzer bir durumla karşı karşıya kaldıklarında duydukları bu sözleri keyifli bir şekilde ortaya patlatırlar. Çünkü çevresindeki büyüklerden öyle görmüştür. “Büyükler bunu kullandı. Eğer kötü bir şey olsaydı yetişkinler bunu kullanmazdı. Değil mi?”

çocuklar neden küfür eder

Hatta erkek çocuk babaları da bunun gibi durumlardan hiç de rahatsız olmuyorlar. Tam aksine memnunlar. “Aferin benim oğluma”, “Kerataya bak sen” tarzı cümlelerle destek bile oluyorlar. Bu cümleleri duyan çocuk normal olarak söylediği şeyle gururlanıyor. Ama bu durumdan herkes memnun değil. Anne karşıda kaşlarını çatmış oturuyor. Konuya en baştan dahil olmamışsa da sonradan müdahale ediyor. Kendisi de olaya karışıyor. Kendisi yetmezmiş gibi bir de biberi işin içine sokup “ağzına biber sürerim” diyor.
 
Şimdi kendinizi bu çocuğun yerine koymayı deneyin.
 
Ne kadar zor bir durum olduğunun farkında mısınız? Çocuğun kafası aşırı derecede karışmış. İleride bir gece eve gelen misafire karşı da öğrendiği küfrü tekrar ediyor. Eğer ki küfür eden çocuk erkekse gülünüp geçiliyor. Ama eğer bu bir kız çocuğuysa kıyametler kopuyor. “Çocuğa küfür öğretmişsiniz” oluyor.
 
Küçük çocuklar konuşmaya yeni yeni başladıkları zamanlarda yalnızca bizim söylediklerimizi tekrarlarlar. Tekrar ettikçe de öğrenmeye başlarlar. Eğer evde güzel şeylerden bahsediliyorsa, çocuk iyi şeyleri öğrenecektir. Onlara yönelecektir. Aynı şekilde hakaretler havada uçuşuyor, kimin kime küfür ettiği belli olmuyorsa çocuk da bu durumdan böyle etkilenecektir.
 
Ama evde her ne kadar dikkatli olmaya çalışsanız da, sokak gibi bir gerçekle karşı karşıyayız. Arkadaşlarından veya sokakta karşılaştığı birinden, ne anlama geldiğini hiç bilmediği hakaretler, kötü sözler, küfürler öğrenebilir. Bunları da evde tekrar eder. Bu, onun evdekilere karşı hazırladığı bir sınavdır. “Bakalım evdekiler bunu söylediğimde nasıl bir tepki verecekler”. Aslına bakacak olursanız çocuklar genellikle söyledikleri kötü şeylerin anlamını pek de bilmezler. Ama ne hikmetse kötü bir şey olduğunu hissederler.

Peki küfür eden çocuğa karşı ne yapmalıyız?

*Öncelikle, biber bir çare değil. “Ağzına biber sürerim”lerden vazgeçin.
 
*Kötü bir şey söylediğinde buna gülerek karşılık vermeyin. Bu onu daha da yüreklendirecektir. Güldüğünüzde, iyi bir şey yaptığını düşünecektir ve bu onun hoşuna gidecektir. Bu da sizi mutlu etme amacıyla tekrar tekrar küfür etmesine zemin hazırlamak doğru olmaz.
 
*Ona bazı tekerlemeler öğretebilirsiniz. Tekerlemeler, aynı küfür gibi gündelik kelimeler ve cümlelerden uzaktır. Fakat tek farkı kulağa hoş gelebilecek şeyler olmasıdır.
 
*Sinirlendiği zamanlar için, o anki durumunu ve hislerini anlatabileceği kelimeleri öğretmelisiniz. “Sinirlendim”, “Kızdım” gibi kelimeleri… Çocukların kötü sözleri kullanma sebeplerinden biri de kendini ifade edememeleridir.
 
*Ettiği hakaretlerin ve küfürlerin ne anlama geldiğini bilip bilmediğini sorun. Bu tarz kelimelerin anlamlarını onlara anlatırken sakin olun ve ne kadar anlamsız şeyler olduğundan bahsedin.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+