Çocuğumla Nasıl Kaliteli Vakit Geçirebilirim?

Bebekler, dünyaya geldiği andan itibaren, her şeyi gözlemleyerek ve oyun ile öğrenir. Bu sebeple anne ve babaların, onlara ayıracağı vakit, onların daha hevesli öğrenmesini sağlayacaktır. Bütün gün bakıcının yanında veya kreşte olan çocuk, ailesinin yanında geçirdiği zamanı, daha coşkulu yaşar. İşlerinizden vakit bulup çocuğunuza ayırdığınız vakit, onunla oyunlar oynayabilir ve bolca sohbet edebilirsiniz. Çünkü yaşı ne olursa olsun çocuklar, dikkate alınmak ister. Konuştuklarının dinlenmesi ve dinlenirken de göz teması, onlara kendini değerli hissettirir. Yalnızca birkaç dakika ayırarak, çocuğunuz ile aranızda olan bağı güçlendirebilir ve onun ileride kendini değerli hissetmesi için uygun adımları atabilirsiniz.  Böylece büyüme döneminde çocuğunuz ile aranızda kopukluk yaşanmaz.

q1q1

Çocuğunuzla Her Gün Bir Saat Oyun Oynamalısınız

Geçmişte, çocuklar arasında popüler olan oyunlar, günümüzde yapbozlara ve zekâ geliştiren diğer oyuncaklara kaymıştır. Çalışan ve eve yorgun gelen anne- babaların, her gün çocuğuna bir saat oyun vakti ayırması, çocuğun aileye olan hasretini giderecek ve anneden veya babadan, her gün yeni bilgiler öğrenmesini sağlayacaktır. Böylece çocuk kızsa annenin, erkek ise babanın, ona rol model olması mümkün olur. Çocuğunuz ile birlikte kültürel etkinliklere katılmak, onun sanat zevkini geliştirir, yeni arkadaşlar edinmesini sağlar ve küçük yaşta sosyalleşmesi için ilk adım olur.

Çocuğunuzla Her Gün Bir Saat Sohbet Etmelisiniz

Her aile, çocuk büyüdüğünde kendinden bir şeyler alsın ister. Oysa aile ile iletişim kuramayan çocuklar, sadece arkadaşlarını rol model alabilmektedir. Çocuğuyla küçükken sağlıklı iletişim kuramayan aileler, çocuk ergenlik dönemine geldiğinde zorlanmakta ve istemeden çocuğunu kaybetmektedir. Çünkü evden gerekli ilgiyi göremeyen çocuk, dışarıdaki eğlenceli hayatı benimser ve ondan kolaylıkla kopamaz. Bu sebeple çocuk küçükken, aileleri çocuğuna sohbet edecek vakti ayırmalı ve onun düşüncelerine önem verdiğini göstermelidir. Küçük çocukla bile büyük adam gibi konuşmak, konuştuğu sözleri dikkatle dinlemek ve ona ciddi karşılık vermek, onun gelecekte düşüncelerini çekinmeden söylemesine katkı sağlar. Sözlerine gülmek, onu dinlememek ve her fırsatta geçiştirmek, çocuğunuza büyük zararlar verir. Kendine güvenini zedeler.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+