Çocuğa Çift İsim Koymak Zararlı Mı?

Anne babalar bir çok konuda anlaşamadığı gibi isim koymada da anlaşamıyorlar. Sen bu ismi koy ben de bu ismi koyayım derken çocukta iki isim oluyor. İki ismin çok büyük sıkıntıları var. Özellikle kız çocuklarında iki tane isim iki tane soy isim iki tane de unvan eklenince hiçbir yere sığınmıyor. Ne tabelalara ne başka yere. Her zaman bu iki isim sorun oluyor aslında çocukarl için. Birisi bir isimle diğeri başka bir isimle kitap ediyor. Okul başka bir isimle hitap ediyor yani üç tane kişilik oluşuyor çocukta. İkisini bir arada söylüyorlar ikisini ayrı ayrı söylüyorlar derken çocuğun üç tane ismi oluşuyor. O yüzden çocuğunuzu lütfen ortak bir isim bulun ve tek isim koymaya gayret edin.

Çocuklara Birden Fazla İsim Koymak Sünnet Midir?

Böyle bir sünnet yok yani çocuklara tek isim verirsiniz. Kulağına fısıldarsınız o isim onun ismi olmuş olur. Arapların ismi uzun olduğundan çift isim gibi görünüyor. Bundan kaynaklı sanki böyle bir sünnet varmış gibi algılanıyor. Araplar babalarının adıyla anılırlar onlarda gelenek budur. Muhammed bin Abdullah yani babasının adının Abdullah olduğu isminde geçiyor Abdullah’ın oğlu Muhammed demek oluyor. Peki neden annelerinin ismiyle anılmazlar? Çünkü çarşıda pazarda bir çok yerde babaları bilindiği için ilk önce babası sonra çocuğun ismi söylenir. Eğer ki anneyi söylerse anneyi çarşıda, pazarda tanıyan çok az kişi olduğu için annesinin tanınması da isminin sahibinin tanınmasında zor olacaktır.

çift isim vermek

Bebeğe İsim Ne Zaman Verilir?

Yeni doğan bebeğe ne zaman isim verilir? buda merak edilen hususlardan birisidir. Zorunlu olmamakla birlikte yedinci gün veya ilk doğduğu gün, çocuk kendi kendine gelir gelmez, doğum telaşı biter bitmez, o çocuğu alıp sağ kulağına bilen birinin ezan, sol kulağına kamet okunur. Allah’ım bu çocuğun geleceğini hayırlı kıl, ömrünü bereketli kıl diye dua edilir. Veya isim doğumdan sonraki yedinci gün verilebilir. Sadaka dağıtılır, yüz aydınlığı dağıtılır. Eskiden çocuğun saçı kesebilecek gibiyse saçı kesilip altın bir teraziye konurmuş ve saçı kadarınca altın dağıtılırmış. Şimdi bunlar günümüzde zor şeyler tabi onun yerine hayır yapılması uygundur.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+