Cilt Bakımı Nasıl Yapılır Evde – Erkek

Son yıllarda, erkeklerde kadınlar kadar cilt bakımına ilgi göstermektedir. Hatta bazı erkekler, düzenli olarak cilt bakımı da yaptırır. Dışarıda yaptırılan cilt bakımları, hem fazladan zaman gerektirecek hem de maliyetli olacaktır. Kaldı ki bir de erkeklik egosu düşünülürse, erkeklerin ‘’cilt bakımına gidiyorum’’ demesi, çoğu insan için bir hayli ilginç olur. Bu sebeple erkeklerin, cilt bakımı için evde yapabileceği uygulamalardan bahsetmek gerekir. Bu uygulamalar sayesinde, ciltte oluşan; lekeler, sivilceler ve kuruma önlenebilir. Hatta erken kırışıklıkların önüne geçilebilir. Önemli olan evde uygulanan cilt bakımının, düzenli yapılmasıdır. Sonuçta cilt derisi hassastır, ihmal etmeye gelmez.

Yağlı Ve Sivilceli Cilde Sahip Erkekler İçin Evde Cilt Bakım Nasıl Yapılır?

Ergenlik döneminde, genç kızlarda olduğu gibi erkeklerde de sivilce yoğun olarak çıkar. Bazen bu sivilceler o kadar büyüktür ki en ufak bir el temasında derin izler bırakır. Oluşan izlerin tedavisi ise sivilce tedavisinden uzun sürecektir. Karbonat kullanarak yapılan cilt bakım maskesi, sivilceli cildi olan erkeklerin oldukça işine yarayacaktır.

cilt bakımı erkek

Erkekler İçin Karbonat Maskesi

– Bir çay kaşığı karbonat
 
– Bir tatlı kaşığı kaynatılmış su
 
Karbonat ile su, bir kâsenin içinde karıştırılmalı ve temiz cilde sürülmelidir. Yaklaşık yarım saat bekletilerek durulanan maskeden sonra, cilde su bazlı nemlendirici sürülür. Bu maskeyi yağlı cildi olan erkekler, haftada bir defa uygulamalıdır.

Kuru Cilde Sahip Erkekler İçin Evde Cilt Bakım Nasıl Yapılır?

Kuru bir cilt yapısına sahip erkeklerinde, cildini düzenli olarak nemlendirmesi gerekir. Nemlendirilmeyen yüz derisi, erkenden kırışır. Her gün düzenli içilen su sayesinde, cildin nemi içten kazandırılabilir. Dışarıdan ise yağ bazlı cilt bakım kremleri kullanılmalıdır. Haftada bir defa yapılan zeytinyağlı bakım maskesi, bir hafta boyunca cilde ihtiyacı olan nemi kazandıracaktır.

Erkekler İçin Zeytinyağı Maskesi

– Bir çay kaşığı zeytinyağı
 
– İki damla limon
 
– Bir tatlı kaşığı yoğurt
 
Zeytinyağı, limon ve yoğurt, bir kâsede karıştırılmalı ve temiz cilde sürülmelidir. Zeytinyağı ve yoğurt, cildin nem kazanmasını sağlarken, limon ise mikrop kırıcı özelliği ile cildin üzerinde biriken mikropların yok olmasını sağlayacaktır. Düzenli yapıldığında, harika sonuçlar veren bu maske de haftada bir defa banyo öncesi yapılmalıdır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+