Cilde Yoğurt Sürmenin Faydaları

Yoğurt, düzenli tüketilmesi gereken faydalı besinlerin başında gelir. İçeriğindeki bol protein sayesinde; kemikleri onaran, deriyi besleyen yoğurdu cilde dışarıdan sürmekte mümkündür. Zaten çok eski yıllardan beri yara ve yanık tedavisinde yoğurdun kullanıldığı bilinir. Yoğurt tek olarak veya bazı doğal ürünler ile karıştırılarak cilt maskesi olarak kullanılabilmektedir. Deride oluşan sivilceleri ve sivilce izlerini yok eder, mikropları kırar ve cilt rengini birkaç ton açar. Yoğurdun, cilde daha fazla etki etmesi için banyo sonrasında, açılmış gözeneklerin üzerine sürülmesi tavsiye edilmektedir. Böylece özellikle yağlı ciltlerde, yoğun çıkan sivilcelerin önüne geçilebilir. Fakat göz çevresine yoğurt sürülmesi önerilmemektedir. Özellikle yağsız yoğurt, göz çevresinin kurumasına yol açabilmektedir.

Cildi Mikroplardan Arındıran Yoğurt Maskesi

Daha eski yıllarda zehirlenmelerde ve yanıklarda yoğun kullanılan yoğurt, cilt yüzeyinde biriken mikropların yok edilmesi içinde işe yarar. İçine karıştırılan karbonat ile birlikte, güneşten hasar gören cildi onarır, sivilce oluşumunu önler ve taze bir görüntü katar.

Malzemeler

1- İki çorba kaşığı yoğurt

2- Bir çay kaşığı karbonat

Hazırlanışı

İki çorba kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı karbonat bir kâsede karıştırılarak, kabarması beklenir ve cilde uygulanır. En az bir saat ciltte bekletilen maske ılık su ile yıkanır. Çok kısa süre içinde cildin yapısını değiştiren bu maske sonrasında cilt dokusuna uygun bir nemlendirici kullanmak gerekmektedir.

cilde yoğurt sürmek

Cilde Nem Katan Yoğurt Maskesi

Cilde sürülmek için seçilen yoğurt yağlı olursa ayriyeten bir nemlendiriciye ihtiyaç yoktur. Yağsız yoğurttan yapılan maskelere ise mutlaka zeytinyağı karıştırılmalıdır.

Malzemeler

1- İki tatlı kaşığı yoğurt

2- Bir çay kaşığı zeytinyağı

3- İki damla limon suyu

Hazırlanışı

İki tatlı kaşığı yoğurt, bir çay kaşığı zeytinyağı ve iki damla limon bir kâsede karıştırılarak temiz cilde sürülür ve yarım saat bekletilir. Yarım saatin sonunda yıkanan cilde, hafif bir nemlendirici sürülmelidir. Bir ay kadar düzenli yapıldığında, cilde müthiş faydası olan bu maske, cilt renginin açılmasını da sağlar. Yoğurt ile hazırlanan maske, uzun bir süre yumuşacık, bebek teni gibi bir cilt meydana getirecektir.

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+