Cilde Bal Sürmenin Faydaları

Bal doğada bulunan en faydalı besinlerden biridir. Hem yiyerek içerden vücudu beslemesi, hem de dışarıdan deriye, saça ve dudaklara sürerek vitaminin vücuda geçmesi sağlanabilir. Özellikle katkısız doğal balı bulmak zordur. Kullanmadan önce katkısız bal olduğundan emin olmak gerekir. Cilt dokusunu yumuşatan ve kırışıklıkların görünürlüğünü azaltan bal, tek olarak veya bazı doğal ürünler ile karıştırılarak cilde sürülebilir. Bal ile hazırlanan maskeler, mevcuttur. Bu maskeler yağlı ve kuru cilde uygulanabilir. Bal maskesini düzenli kullanarak kısa süre içinde yaşınızdan daha genç görünmeniz mümkündür.

Bal İle Hazırlanan Nem Maskesi

Bal, cildin yanı sıra dudaklarda da nemlendirici olarak kullanılabilmektedir. Tek olarak bal dudaklara sürülür ve en az bir saat bekletilir. Birçok ünlü film yıldızının dudaklarının bakımında kullandığı bal, dudakların yumuşak ve dolgun görünmesini sağlayacaktır. Bunun dışında cilde sürmek için de bal ile değişik maskeler hazırlanabilir.

Malzemeler

1- Bir taktı kaşığı bal

2- Bir tatlı kaşığı süt

3- İki damla limon

Hazırlanışı

Bir tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı süt ve iki damla limon bir kâsede iyice karıştırılmalı ve temiz cilde kalın bir tabaka halinde sürülmelidir. En az bir saat ciltte bekletilen maske, ılık su ile durulanmalı ve cilt yapısına uygun bir nemlendirici ile cilt nemlendirilmelidir. Hazırlanan bu maske, haftada bir hem kuru hem yağlı cilde uygulanabilir. Kısa süre içinde kırışıklıkların azaldığı, sivilce oluşumunun durduğu ve cilt lekelerinin yok olduğu gözlemlenecektir.

cilde bal sürmek 1

Bal İle Hazırlanan Cilt Onarıcı Maske

Balın içindeki vitaminler cildin yüzeyinde oluşan yara ve lekelerin düzelmesi için de oldukça faydalıdır. Özellikle güneş lekelerinde çok etkili olan bal, zeytinyağı ve limon ile karıştırılarak cilde uygulanır.

Malzemeler

1- Bir tatlı kaşığı hakiki bal

2- İki damla limon suyu

3- Bir çay kaşığı zeytinyağı

4- Bir yaprak yeşil nane

Hazırlanışı

Yukarıdaki tüm malzemeler karıştırılmalı ve yeşil nane hafif ezilerek içine koyulmalıdır. 1 veya 2 saat ciltte bekletilen bu maske önce sıcak su ile sonra soğuk su ile yıkanmalıdır. Kısa süre içinde cilt lekelerini geçiren, cildi yumuşatan ve parlatan maske, düzenli olarak haftada bir defa uygulanabilir.

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+