Çerkez Mantısı (Pisi Halüve, halüj) Nasıl Yapılır?

Kayseri mantısına benzeyen, fakat içine patates koyularak daha iri kapatılan Çerkez mantısı, bir kez yiyenlerde alışkanlık yapmaktadır. Genel olarak birkaç aşamadan oluşan Çerkez mantısının yapılışı, zor değil ama oyalayıcıdır. Yavaş yavaş tüm ülkeye yayılan ve çok sevilen bu yemeğin, yanında hiç bir şey hazırlamaya gerek yoktur. Misafir sofralarında, tek başına ve ana yemek olarak ikram edilir. Tükettikten uzun bir süre sonra, sadece mevsime göre değişik meyve ikramı yapılabilir.

çerkez-mantısı

Çerkez Mantısının İç Malzemeleri

1 kilo patates

Kırmızı toz biber ve pul biber karışımı

Hamurunun Malzemeleri

5 bardak un

1 adet yumurta

Bir tatlı kaşığı tuz

Göz kararı, aldığı kadar su

Üst Sosunun Malzemeleri

Yarım kilo yoğurt

3-4 Diş sarımsak

2 yemek kaşığı tereyağı

Yarım bardak sıvı yağ

Çerkez Mantısı İç Harcının Hazırlanışı

Hamura başlamadan önce, patatesler haşlanıp çatal yardımı ile ezilmelidir. Geniş bir tabakta ezilen patateslerin üzerine, damak zevkine göre tuz ve bol miktarda kırmızıbiber karıştırılarak, hazırlanan iç harç bir kenarda bekletilir.

çerkez-mantısı

 

Çerkez Mantısı Hamurunun Hazırlanışı

5 Bardak un, geniş bir kaba alınarak ortası açılır. Unun ortasına bir adet yumurta,  bir tatlı kaşığı tuz eklenerek, yavaş yavaş su ilavesi ile mantı hamuruna benzer bir hamur elde edilir. Hamurdan parçalar kopartılarak, elde yuvarlanıp yumak yapılır. Hazırlanan hamur yumaklarının, kolay açılabilmesi için 10 dakika dinlendirmek gerekecektir. 10 Dakikanın sonunda, yumaklar tek tek açılarak, çay bardağının ağzı ile kesilip yuvarlak şekiller oluşturulur. Bardakla oluşturulan yuvarlak parçalara, daha önce hazırlanan patates harcından, yarım tatlı kaşığı koyularak kenarları yapıştırılır. Açılan hamurdan, bardakla kesilen tüm parçalar bu şekilde kapatılmalıdır. Mantıları haşlamak için büyük bir tencerede tuz eklenmiş su kaynatılır ve kapatılan mantılar bu suda haşlanır. Tüm mantılar haşlandıktan sonra,  geniş bir tepsiye alınarak sosun hazırlanışına geçilir.

çerkez-mantısı-kaynıyor

Çerkez Mantısı Sosunun Hazırlanışı

Derin bir tavada, tereyağı ve sıvı yağ karıştırılarak eritilir. Hazırlanan yağa bir miktar kırmızı toz biber bir miktarda pul biber eklenmelidir. Bu sos mantının üzerinde gezdirilmelidir. Hazırlanan yemek servis yapılırken, tabaklara konan Çerkez mantısının üzerine sarımsaklı yoğurt gezdirilerek servis yapılır.

çerkez-mantısı-servis

 

 

 

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+