Büyükşehir’de Ulaşım Problemi

Çok eski zamanlardan beri insanların uğraş alanından biri olan ulaşım evreler geçirerek bugünlere kadar gelmiştir. Gerek insanların bir yerden başka bir yere gitmesinde kolaylık sağlayan gerek eşya ve diğer metaların bulundukları yerden başka bir yere taşınmasında kullanılan, çeşitli vasıtalarla karayollarını birbirine bağlayan ağların bütünü ile deniz, hava ve demir yollarıyla farklı alternatiflerin tamamıdır aslında ulaşım sistemi. Zamanla, teknolojinin de çağ atlamasıyla hızla gelişen ulaşım sistemi bugün farklı hizmetlerle karşımıza çıkmaktadır. Gerek metro gerek tramvay sayesinde şehir içi ulaşımı kolaylaştıran vasıtalar dünya vatandaşlarının işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Bunun yanında hem uzak şehirleri birbirine yakınlaştıran hem de kıtalararası mesafeleri kısaltan uçaklar insanların vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Yoğun iş temposuyla çalışan birçok insan için önemli olan hızlı ulaşım ihtiyacı, insanları metro, tramvay gibi alternatif ulaşım araçlarına teşvik etti. İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde insanlar çoğu zaman gidecekleri yere daha çabuk gidebilmek ve zamandan tasarruf edebilmek için değişik alternatifleri değerlendirmektedir. Örneğin İstanbul gibi büyük bir şehirde metrobüsten vapura kadar birçok ulaşım aracı hizmet vermektedir. Hem düzenli iş hayatı olan hem de yıl içerisinde okula gidip gelen öğrenciler için çok önemli olan zamanı iyi kullanabilmek için hızlı ulaşım araçları fazlaca rağbet  görmektedir. Öyle ki kimi zaman insanlar metrobüs kuyruklarında dakikalarca bekledikleri halde gidecekleri yere götüren araca binememektedirler. Şehir içinde birçok insan kendi aracını trafik yoğunluğu sebebiyle kullanmamaktadır.

 

Büyükşehirlerde en büyük problemlerin başında gelen ulaşım problemi, idarecileri yeni yöntemler  aramaya yönlendirmiştir. Özellikle İstanbul’da her geçen gün artan nüfus yoğunluğu ulaşımı sıkıntıya sokmaktadır. Karayoluna alternatif olan vapurlar, metrolar vatandaşlara yeterli hizmeti verememektedir. Son zamanlarda projesi ve yapımı tamamlanmış Marmaray ulaşım problemini bir nebze azaltmış, insanların işini kolaylaştırmıştır. Birçok insan tarafından tercih edilen Marmaray bile yoğun olan ulaşım trafiğini tam anlamıyla rahatlatabilmiş değildir.

artan nüfus

Dinamik nüfusu her geçen gün artan bir ülke olmamızla beraber büyümenin ve gelişmenin gerektirdiği ölçüde hem teknolojik olarak hem de bilimsel olarak daha güncel ve daha kaliteli projeler üretmeli ve vatandaşa daha iyi hizmet sunulmalıdır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+