Boşanma Çocuğa Nasıl Anlatılır?

Boşanma aşamasına gelmiş ilişkilerde, ev düzeni ve huzuru zaten yeterince bozulmuştur. Fakat anne babalar, çocukların boşanma sürecinden etkileneceği korkusu ile bir türlü boşanma karırı alamazlar. Oysa evde yaşanan şiddetli kavgalar ve görüş ayrılıkları, çocukları boşanmadan daha fazla etkilemektedir. Bu konuda uzmanların görüşü; ileride anlaşılması imkânsız olacak derecede görüş ayrılıkları yaşayan ailelerin, boşanma kararı almasıdır. Böylece çocukların daha huzurlu ve sakin bir ortamda yaşama şansı olur. Boşanma sonrasında ailelere düşen görev ise çocuğun bakımının birlikte devam ettirilmesidir. Özel anlarında çocuğun yanında olmak ve düzenli olarak ona vakit ayırmak, onun gelecekte sarsıntılar yaşamasını önleyecektir. Boşanmanın ilk adımı olan, boşanmanın çocuğa söylenmesi kısmında, dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar bulunur. Çocuğun tepkilerinden korkan veya çok etkileneceğini düşünen ailelerin, bir uzmandan yardım alması daha doğru olacaktır. Böylece, bu süreç çocuk için en az zarar ile atlatılabilir.

mmm

Boşanma Kararı Çocuğa Birlikte Söylenmelidir

Boşanma aşamasında, yalnız hareket etmek yani boşanma kararının çocuğa anne veya baba tarafından söylenmesi, çocuğun boşanmayı daha zor kabullenmesine neden olur. Bu sebeple anne ve baba, birlikte çocukla konuşmalı ve bu kararın birlikte alındığını çocuğa belirtmelidir. Boşanmaya karar veren çiftlerin, daha önce çocukla konuşma şeklini kendi aralarında belirlemesi faydalı olacaktır. Bu şekilde hareket etmek, çocuğun gelecekle ilgili korkularını azaltır.

Boşanma Kararı Çocuğun Yaşı Göz Önüne Alınarak Uygun Bir Dille Anlatılmalıdır

Yaşı küçük çocukların, boşanma kararını çok net anlaması mümkün değildir. Çocuk annenin yanında kalmaya devam ediyorsa, babayı kaybedeceğini düşünecektir. Bu küçük çocuklar için genellikle terk edilme olarak yorumlanır. Bu sebeple boşanma kararı, çocuğun yaşına uygun bir şekilde anlatılmalı ve hayatın her aşamasında ailelerin, çocuğun hayatında olacağı özellikle belirtilmelidir.

Çocuğun Duygularını İfade Etmesi İçin Onun Tüm Soruları Cevaplanmalıdır

Boşanma gibi, hayatın devamında çok büyük değişiklikler gerektiren konuları, çocuklar kendi hayal dünyasında farklı yorumlayacaktır. Boşanma kararı açıklanırken, çocuğun tepkileri dikkatle takip edilmeli ve her sorusu ayrıntılı cevaplanmalıdır. Böylece kafasında farklı yorumlar oluşmasının önüne geçilebilir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+